Connect with us

свет

Преку 300 западни компании ја напуштија Русија досега

објавено

на

Некои брендови, како Apple, ги затвориле сите продавници во Русија, други, како DHL и eBay ги прекинале испораките на пратки до земјата, нафтениот гигант Exxon го прекинал партнерството со Роснефт, додека Hyundai престанал со производство на автомобили во тамошните фабрики.


Откако почна инвазијата на Путин врз Украина, преку 300 меѓународни компании објавија дека се повлекуваат од рускиот пазар,  според податоците на Школата за менаџмент при Јејл универзитетот во САД, којашто секојдневно ги следи активностите на западните бизниси присутни на рускиот пазар и ја ажурира листата. Некои брендови, како Apple, ги затвориле сите продавници во Русија, други, како DHL и eBay ги прекинале испораките на пратки до земјата, нафтениот гигант Exxon го прекинал партнерството со Роснефт, додека Hyundai престанал со производство на автомобили во тамошните фабрики.

На листата од овие 300 компании што на некаков начин ги прекинале операциите во Русија се познати светски брендови од речиси сите бизнис сектори, меѓу кои и American Express, Amazon, Bloomberg, Disney, Ford, Heineken, Microsoft, Nike, Oracle, Panasonic и многу други.

Јејл ги следи и компаниите што досега не престанале со своите операции во Русија, изложувајќи ги на тој начин на јавна критика, по што и некои од нив потоа објавуваат дека ја бојкотираат Русија. Со секој нов ден се’ помал е списокот на западни фирми што се’ уште имаат бизнис операции во Русија. До овој момент меѓу тие што се’ уште работат во Русија од попознатите брендови се Citibank, Marriott, Dunkin Donuts, Pirelli, Burger King, итн.

коментари3 дена ago

Со АмЧам на тема…Технолошката експанзија неминовно ја потенцира потребата од заштита на интелектуалната сопственост

македонија4 дена ago

„Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

македонија6 дена ago

Анализа на Инсајдер ИД и ЕБОР: Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија?

банки6 дена ago

ПроКредит Банка обезбеди дополнителни 60 милиони евра финансиска поддршка за македонските мали и средни претпријатија во соработка со ЕИФ

банки1 недела ago

Нова понуда на хипотекарен кредит од УНИБанка

економија1 недела ago

Брако ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

банки3 недели ago

Годишниот Извештај за одржливост на ПроКредит Групацијата покажува значителен придонес врз општеството и животната средина

технологии / компании3 недели ago

Таман се навикнавме на четботовите, доаѓаат и AI агенти

регион3 недели ago

Букурешт, Загреб и Атина стануваат сѐ поголеми „чувари на податоци“ на светските технолошки компании

интервју3 недели ago

Марија Кукуноска: Безбедноста и заштитата се фундамент за успешен и одржлив бизнис во време на бројни ризици и кризи