Connect with us

економија

Програмерите со највисока просечна плата во јуни: 72.694 денари

објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2021 година, изнесува 28 744 денари, а најниска е во секторот кожарска индустрија, во износ од 15.956 денари.

Програмерите во јуни месец имале највисока просечна нето плата во Македонија, од 72.694 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Нивната плата е порасната за 10,9% во однос на истиот месец лани, а за 0,5% во однос на претходниот месец, мај.

Втора во вредност  просечна плата е исплатена во секторот воздухопловен транспорт, од 64.764 денари, којашто е повисока за 9,5% на годишно ниво, а на трето место е секторот финансиско – услужни дејности (освен осигурување  и пензиски фондови), што значи дека банкарите имале просечна плата од 49.100 денари во јуни годинава, за 9,5% пониска во однос на истиот месец лани.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2021 година, изнесува 28 744 денари, а најниска е во секторот кожарска индустрија, во износ од 15.956 денари.

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната нето плата во Македонија во јуни месец годинава била за 7% повисока во однос на истиот месец лани.  Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (25.1 %), Уметност, забава и рекреација (20.5 %) и Информации и комуникации (14.1 %). Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (4.3 %), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (2.6 %) и Рударство и вадење на камен (1.6 %).

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

економија5 часа ago

мајВорлд Интернешнл (myWorld) го назначи Радован Витошевиќ за главен извршен директор на компанијата

банки23 часа ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

македонија3 дена ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки4 дена ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки4 дена ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

интервју4 дена ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

економија6 дена ago

Се возобнови Клубот на одговорни бизниси

start up2 недели ago

Шест препреки за стартапите во потрага по инвеститор

технологии / компании2 недели ago

Вештачката интелигенција носи нови промени

регион2 недели ago

ЕУ го избегна првиот куршум од Путин, но сè уште е жедна за евтин гас