Connect with us

економија

Продажбата на обврзници во Европа во јануари руши рекорди

објавено

на

Понудите од Велика Британија и ЕУ во вторникот ја поттурнаа продажбата на целиот пазар на речиси 245 милијарди евра, пишува Блумберг.

Во брзањето да ја пресретнат новата рунда на подигање на каматните стапки што следи на почетокот на февруари, должниците поитаа пред инвеститорите, па првиот месец годинава продажбата на долгот во Европа проби 240 милијарди долари, надминувајќи го претходниот рекорд од јануари 2020.

Понудите од Велика Британија и ЕУ во вторникот ја поттурнаа продажбата на целиот пазар на речиси 245 милијарди евра, пишува Блумберг.

Бројката не е конечна затоа што Шпанија и германската сојузна покраина Северна Рајна – Вестфалија се придружуваат кон списокот на издавачи што планираат задолжување на пазарот, со што е надминат претходниот рекорд од околу 239 милијарди евра од истиот месец пред три години.

Издавачите на обврзници само стануваат повеќе свесни дека кога постои можност, само треба да се сигурни дека ќе излезат на пазарот, а не да чекаат, велат аналитичарите.

Годинава и Европската централна банка, исто така, прилично ќе влијае врз движењето на својата каматна стапка, па издавачите очекуваат само да биде поскапа продажбата на обврзници, особено ако ги издадете на краток рок.

Особено активни месецов се финансиските институции во намера да го пополнат кусокот финансирање пред отплатите на поевтините заеми од ЕЦБ од периодот на пандемијата.

Тоа доведе до рекорден неделен промет со должнички инструменти во еврозоната, со повеќе од 100 милијарди евра прибрани за пет дена, до 13 јануари.

економија4 часа ago

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

економија6 часа ago

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

банки6 часа ago

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поставува основата за да стане главен акционер на ProCredit Holding AG & Co. KgaA

македонија6 часа ago

Како шкрабаниците стануваат уметност – Red Bull Doodle Art настан во Бреинстер

македонија1 ден ago

Фероинвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

свет2 дена ago

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

ФЕроинвест
македонија4 дена ago

Електраните и фабриките на Фероинвест дел од студиската посета на странска делегација во програмата за борба против климатските промени

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју5 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

интервју5 дена ago

Емилија Спировска, ПроКредит Банка: Општествената одговорност се покажува преку дела

свет1 недела ago

myWorld е избрана за #1 лојална програма во САД за 2023 година

македонија1 недела ago

Избрани најдобрите е-трговци во Македонија во повеќе категории

технологии / компании1 недела ago

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ -патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју5 дена ago

Проф. д-р Игор Спироски: За дебелината мора да се зборува и преку справување со неа може да се подобри продуктивноста

интервју5 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

македонија5 дена ago

Пропаѓањето на Банката на Силиконската долина го стресе светскиот финансиски систем. Ќе има ли последици врз македонските банки? Не, за среќа се  конзервативни и неизложени кон странство

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Одговорност за одржливост

македонија5 дена ago

ESG – новиот престолонаследник во корпоративното управување

македонија1 недела ago

Инженерот Маркоски од БРАКО на форум за електрификација и батерии во Дизелдорф говореше за искуството од развивањето на водороден погон кај возилата