Connect with us

економија

Прометот на Македонска берза лани поголем за 57%, индексот со пораст од 31%

објавено

на

Најтргувана е акцијата на Комерцијална банка, со вкупен промет од 61,3 милиони евра, што е речиси третина од целиот промет на Берзата. Најголем пораст од „блу чиповите“, повторно Комерцијална банка, од 60,6%.

Вкупниот промет реализиран на Македонската берза минатата година изнесувал 12,85 милијарди денари (209 милиони евра), што е за 56,8% повеќе во однос на 2020 година, покажува годишниот статистички билтен на Берзата.

Македонскиот берзански индекс МБИ10 во текот на 2021 година пораснал за речиси 31%, додека бројот на трансакции остварени на Берзата е за 9% поголем. Пазарната капитализација на акциите на Берзата на последниот ден од тргувањето во годината изнесувала 223,9 милијарди денари (3,64 милијарди евра).

Во класично тргување лани е направен промет од 6,74 милијарди денари (109,5 милиони евра), или за 12,5% повеќе од годината претходно. Од овој износ, 5,4 милијарди денари (87,7 милиони евра) се реализирани во тргување со акции, каде што се забележува пад од 5% на годишно ниво, но затоа пак кај тргувањето со обврзници забележан е раст од дури 372%, на 1,34 милијарди денари (21,8 милиони евра).

Во 2021 година на Берзата имаше голем раст и кај блок трансакциите, од речиси 200%, при што се истргуваа  акции за нешто над 6 милијарди денари (98,7 милиони евра).

Најтргувани акции на Македонската берза лани биле на Комерцијална банка, со вкупен промет од 3,78 милијарди денари (61,3 милиони евра), што е без малку 30% од вкупниот промет на берзата. Во класично тргување со оваа акција е направен промет од 32,6 милиони евра, што е исто така, околу 30% од вкупното класично тргување на Берзата лани. Во рамки на акциите што го сочинуваат МБИ10 индексот, односно најликвидните акции на Берзата, акцијата на Комерцијална банка лани учествувала со 51,6% во вкупниот промет.

Втора според вкупниот промет е акцијата на НЛБ Банка, со нешто над една милијарда денари (16,7 милиони евра), пред онаа на Алкалоид со 845 милиони денари (13,7 милиони евра), Гранит со 547,5 милиони денари (8,9 милиони евра), итн.

Најголем пораст на вредноста меѓу акциите на Официјалниот пазар имала на Интерпромет Тетово, од 200%, а следат Тутунски комбинат Прилеп (61,3%), Комерцијална банка (60,6%), НЛБ Банка (58,6%) и Макстил (53,6%). Најголем пад на вредноста лани забележале акциите на Сковин (-64%), Скопски пазар (-40,25), Бетон Скопје (-38,7%), итн.

Меѓу акциите од МБИ10 индексот, најголем пораст лани имала Комерцијална банка (60,6%), НЛБ Банка (58,6%), Алкалоид (39,6%), Гранит (24,5%), Стопанска банка Скопје (19,9%), итн.

македонија34 минути ago

„СОС Детско село“ доби 1,37 милиони денари собрани од продажбата на билети за настан организиран од РФМ

економија5 часа ago

Ковачевски: Работиме на тоа да нема поскапување на струјата, дури, во некои сегменти да има и поевтинување

македонија1 ден ago

Еко Логистик Сервис одбележа пет години работа на македонскиот пазар

македонија1 ден ago

“Година на нови можности“ – почна дводневната конференција во организација на Владата

економија1 ден ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

економија4 дена ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

свет4 дена ago

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

македонија4 дена ago

Создадовме автентично винско туристичко доживување во радовишкиот крај!

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Теорија, пракса и понекое пророштво

свет4 дена ago

Технолошките гиганти отпуштаат преку 50 илјади вработени

македонија1 недела ago

Европски квиз на пари по петти пат за македонските ученици

македонија4 дена ago

Создадовме автентично винско туристичко доживување во радовишкиот крај!

свет4 дена ago

Технолошките гиганти отпуштаат преку 50 илјади вработени

македонија1 недела ago

Во првите 9 месеци од 2022, со македонски картички кон македонски е-трговци се реализирале 17.3 милијарди денари, со раст од 20%

свет4 дена ago

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Теорија, пракса и понекое пророштво

интервју4 дена ago

Славица Кутиров: Со примена на новите сервиси и напредни технологии, дигиталната Царина станува реалност

економија1 недела ago

Започна со работа реконструираната течна фарбара во БРАКО во Велес – инвестиција од 150 илјади евра

регион4 дена ago

Во Хрватска пристигнуваат три светски хотелски брендови во исто време

технологии / компании4 дена ago

Амазон е највреден бренд на планетава, Дојче Телеком прв во  Европа