Connect with us

свет

Распродадени летовите од Москва откако Путин нареди делумна мобилизација

објавено

на

Директните летови од Москва за Истанбул во Турција и Ереван во Ерменија, дестинации каде што Русите може да патуваат без виза, веќе се распродадени.

Рускиот претседател Владимир Путин рано утрово ѝ се обрати на нацијата и рече дека Западот сака да ја уништи Русија, и дека во моментов клучниот предизвик е одбрана на Русија и териториите на Донбас. Нареди делумна мобилизација што опфаќа 300 илјади резервисти и  којашто почнува денеска.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека повикот ќе биде ограничен на оние со воено искуство и дека студентите и оние што само отслужиле воен рок нема да бидат повикани.

Веднаш по овие објави утрово, почнаа забрзано да се продаваат картите за авионските летови од Русија, односно, податоците на Google Trends покажуваат голем скок во пребарувањата кај Aviasales, најпопуларната руска веб страница за купување авионски карти. Според податоци од оваа платформа, директните летови од Москва за Истанбул во Турција и Ереван во Ерменија, дестинации каде што Русите може да патуваат без виза, веќе се распродадени.

Некои линии со трансфер, вклучително и оние од Москва до Тбилиси, Грузија, исто така не се повеќе достапни, додека најевтините летови од руската метропола до Дубаи чинат повеќе од 300.000 рубљи (околу 5.000 евра), што е неколкумесечна просечна плата во Русија.

Портпаролот на Кремљ одби да одговори на прашањата околу евентуалното затворање на руските граници за да се спречи бегство на воено способните лица откако е објавена делумната мобилизација за потребите на војната во Украина.

Украина тврди дека досега се убиени преку 55.000 руски војници, односно дека само во последните 24 часа загинале повеќе од 300, додека официјална Москва признава дека досега во војната загубиле помалку од 6.000 војници.

економија3 дена ago

Штериев од Македонска берза вели дека се против оданочувањето на капиталните добивки, наведе и три клучни причини

економија3 дена ago

Почна Годишната конференција на Македонската берза: во фокус кризата, енергетиката и банките

македонија5 дена ago

Тинекс: Ниту не’ купил некој, ниту преговараме за продажба

економија5 дена ago

Почна со работа „Стопанска лизинг“, новата компанија на Стопанска банка – АД Скопје

економија5 дена ago

Снежана Поповска, аналитичар: Дали е време за долги позиции и купување акции?

свет5 дена ago

Распродадени летовите од Москва откако Путин нареди делумна мобилизација

економија6 дена ago

Во петок 21. Годишна конференција на Македонската берза: геополитика и енергетика во фокусот

македонија6 дена ago

Во ноември ќе се одржи 5. годишна конференција за е-трговија – првпат во регионално издание

македонија1 недела ago

Голем пожар кај „Даре Џамбаз“, спроти УЈП- случајно или не, повторно горат стари бараки

македонија1 недела ago

Групацијата НИКОБ оваа сезона како генерален спонзор на Македонскиот шампион во Одбојка, ОК Струмица – Никоб

економија5 дена ago

Снежана Поповска, аналитичар: Дали е време за долги позиции и купување акции?

економија5 дена ago

Почна со работа „Стопанска лизинг“, новата компанија на Стопанска банка – АД Скопје

македонија6 дена ago

Во ноември ќе се одржи 5. годишна конференција за е-трговија – првпат во регионално издание

економија6 дена ago

Во петок 21. Годишна конференција на Македонската берза: геополитика и енергетика во фокусот

свет5 дена ago

Распродадени летовите од Москва откако Путин нареди делумна мобилизација

македонија5 дена ago

Тинекс: Ниту не’ купил некој, ниту преговараме за продажба

економија3 дена ago

Почна Годишната конференција на Македонската берза: во фокус кризата, енергетиката и банките

економија3 дена ago

Штериев од Македонска берза вели дека се против оданочувањето на капиталните добивки, наведе и три клучни причини