Connect with us

технологии / компании

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ -патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

објавено

на

Едукативно-технолошката организација Бреинстер, Бреинстер Некст колеџот и Ред Бул организираат настан по шкртање во живо, кој е дел од глобалниот натпревар „Red Bull Doodle Art“, а за најдобрите следуваат вредни награди, како патување во Амстердам на финалниот натпревар и ваучери за учење дизајн.


Настанот, кој е дел од соработката меѓу Бреинстер и Ред Бул ќе се одржи на 18 март 2023 (сабота) во просториите на Бреинстер.

Натпреварот, всушност во Македонија се враќа после пауза од шест години, а натпреварувачите, покрај можноста да цртаат на ваквите креативни настани, своите креации може да ги пријавуваат и онлајн. „Red Bull Doodle Art“ е глобален натпревар во цртање/креирање на шкртаници кој се одржува во 60 држави, а од секоја се избира по еден национален уметник-претставник што ќе учествува на глобалното финале кое ќе се случи во мај оваа година во Амстердам, Холандија.

„Заедно со Ред Бул се надеваме дека ќе ја инспирираме следната генерација уметници да ја продолжат својата страст и да го покажат својот талент на глобалната сцена. Едукацијата и поддршката на најталентираните е дел од нашата мисија и затоа и ги отвораме вратите од нашите простории за овој значаен настан“, вели Јана Тодоровска од Partnerships тимот на Бреинстер.


„Ова е одлична можност за креативците бидејќи е глобален натпревар кој ја прикажува неверојатната креативност и талент на младите уметници од целиот свет. Red Bull Doodle Art не е само платформа за новите уметници преку која тие ги покажуваат своите вештини, туку настанот ја слави и моќта на шкртањето (doodle) како форма на самоизразување. Ние во Бреинстер го цениме дигиталното креативно изразување, а со подемот на дигиталната уметност и технологија, веруваме дека и оваа безвременска форма на уметност заслужува признание и треба да се поддржи. Заедно со Ред Бул се надеваме дека ќе ја инспирираме следната генерација уметници да ја продолжат својата страст и да го покажат својот талент на глобалната сцена. Едукацијата и поддршката на најталентираните е дел од нашата мисија и затоа и ги отвораме вратите од нашите простории за овој значаен настан“, вели Јана Тодоровска од Partnerships тимот на Бреинстер.

Најдобрите од „Red Bull Doodle Art“ натпреварот ќе добијат ваучери за Бреинстер aкадемиите за графички дизајн или UX/UI дизајн или пак попуст за школарината на Бреинстер Некст колеџот ако се запишат на додипломски студии на студиската програма по UX/UI и графички дизајн.

Исто така, победникот ќе добие можност за патување во Амстердам, каде ќе работи со артист-ментор на подобрување на своето дело и негова трансформација во ексклузивно НФТ уметничко дело. Победничкиот дизајн во соработка со тимот на SWithADot ќе биде ставен и на дизајн на патики кои ќе бидат пуштени во комерцијална продажба.

Пријавувањето за напреварот е достапно на линкот https://win.gs/3YfbQYb, а може да се изврши и при доаѓањето во просториите на Бреинстер на 18 март.

Повеќе информации за овој настан можете да добиете овде.

технологии / компании9 часа ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика9 часа ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион9 часа ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија9 часа ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија10 часа ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија10 часа ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија10 часа ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки10 часа ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија10 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија10 часа ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија3 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија4 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија2 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки10 часа ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија10 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија