Connect with us

менаџмент / маркетинг

Рекоа за…преземањето ризици

Лидерство

објавено

на

Никој не може да биде вистински среќен или да ги постигне своите највисоки цели, доколку не преземе некаков ризик понекогаш. Ризик преземаме во многу ситуации во животот – од првиот чекор што го правиме кон остварување на нашите соништа, па до непријатниот разговор што можеби треба да го направиме со некој соработник. Ризик е кога вртиме нова страница во приватниот живот или кариерата, но ризик е и кога не преземаме ништо, седејќи во некаква си комфорна зона. Всушност, речиси секое решавање на проблем, или пак некаква иновација, си носи помал или поголем ризик. Но, без преземање ризик, нема никогаш да знаеме за што сè сме способни, туку ќе се предадеме на стравот, сомнежот и несигурноста.

свет6 часа ago

BlackRock, најголемиот инвестициски фонд во светот, менаџира средства колку економиите на Германија, В. Британија и Франција заедно

банки7 часа ago

ПроКредит Куманово на нова локација во строгиот центар на градот

македонија5 дена ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија1 недела ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија1 недела ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки1 недела ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија1 недела ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју2 недели ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија2 недели ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“