Connect with us

lifestyle

Ричард Бренсон: Вселенските патувања ќе бидат како и секој друг бизнис

Ричард Бренсон, основач на Вирџин Галактик

објавено

на

Сер Ричард Бренсон, харизматичниот британски претприемач, милијардер, основач на Вирџин групацијата којашто под својата капа има стотици бизниси, следниот месец ќе полни 71 година, но според ентузијазмот и немирниот дух повеќе наликува на некое 20 годишно момченце. Периодов е преокупиран со развојот на програмата за комерцијални летови на својата компанија Вирџин Галактик што ја основаше во 2004 година, со намера да го оствари својот сон – да летне во вселената, а тоа задоволство да им пружи и на многумина други -со подлабок џеб, се разбира. Да се потсетиме на некои фамозни изјави на Бренсон околу вселената, вселенскиот туризам, космонаутите…

Уште откако видов на времето како човекот слетува на месечината, а тогаш бев тинејџер, решив дека еден ден и јас ќе се вивнам во вселената.

Вселенската програма што ја развиваме ќе ни овозможи да направиме летала со коишто луѓето ќе можат да патуваат од една до друга точка на земјата со неверојатни брзини.

Она што најмногу го одзема здивот кога ќе помислите на тоа да бидете во вселената, е всушност глетката на мајката Земја.

Вселенските патувања ќе бидат како и секој друг бизнис. Ќе има конкуренција.

Секој астронаут што се вратил од вселената доаѓа со определба да стори сè што може со цел да ја заштити.

Земјата е колевка на човештвото, но човештвото не може вечно да остане во колевката.

Вселената е концепт на инспирација што ти овозможува да сонуваш големи нешта.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

економија2 дена ago

Поддршка за големите извозници: гаранција од Гарантен фонд до 50% од износот на кредитот за извоз преку Развојна банка

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

македонија4 дена ago

Македонија 60-та во свет од 110 држави рангирани според дигитален квалитет на животот

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

политика6 дена ago

Брима – Галуп: Ако денеска се одржат локалните избори, СДСМ би освоил 19,8%, а ВМРО-ДПМНЕ 17,7% од гласовите

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

start up6 дена ago

Соработка за развој на стартап заедницата: партнерство на Македонски Телеком и Стартап Македонија

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка