Connect with us

свет

Русија касни со плаќање на долгот кон странство. Министерот за финансии: тоа е фарса

објавено

на

„Има две причини. Прво, дека на инфраструктурата во странство и е забрането извршување на било какви активности поврзани со Русија. Второ, на странските вложувачи изречно им е забрането да примаат уплати од нас“, вели рускиот министер за финансии Антон Силуанов.

Русија за првпат во повеќе од сто години не го платила на време долгот кон странство, јавува Блумберг. Русите имаат пари за плаќање на 64,6 милиони евра и спремни се да го платат тој износ, но се испречија санкциите што оневозможуваат исплата кон странските доверители.

Москва одлучно сакаше да спречи такво сценарио, а рускиот министер за финансии Антон Силуанов оваа ситуација ја нарече фарса. Каматата од 94,6 милиони евра доспеа уште на 27 мај. Русите тврдат дека префрлиле пари на Euroclear, банката којашто уплатата требало да ја дистрибуира кон инвеститорите. Парите, меѓутоа, таму заглавиле, а доверителите не ги примиле, пишува Блумберг.

Во меѓувреме, некои тајвански сопственици на руски обврзници не ја примиле исплатата на каматата, наведува Ројтерс, пренесувајќи два извори. Парите не стигнале во рок од 30 дена од датумот на доспевање, односно до вчера. Euroclear не потврдува дали плаќањето е блокирано, но порача дека се придржува до сите санкции кон Русија.

Ваква ситуација последен пат се случила во 1918 година по болшевичката револуција, кога новиот комунистички лидер Владимир Ленин одбил да ги плати долговите на Руското Царство. Министерот за финансии Антон Силуанов признава дека странските вложувачи нема да може да ги примат исплатите.

„Има две причини. Прво, дека на инфраструктурата во странство и е забрането извршување на било какви активности поврзани со Русија. Второ, на странските вложувачи изречно им е забрането да примаат уплати од нас“, вели Силуанов. Тој истакна дека Русија сака да си го плати долгот и дека има доволно пари за сервисирање на својот надворешен долг.

„Целата оваа ситуација е фарса“, коментира тој. Би-би-си пишува дека неизвршувањето на обврските е симболичен удар за Русија, но дека ќе има многу малку директни последици.

економија1 час ago

Расте животното осигурување поврзано со инвестициски фондови – регулаторот ги задолжи осигурителите за поквалитетно информирање на клиентите

свет2 часа ago

Европските берзи во зелено денеска, на Волстрит се очекува повторно раст на акциите

економија22 часа ago

Колку е златото се’ уште безбедно прибежиште во турбулентни времиња?

економија23 часа ago

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија со нова кредитна линија за мали и средни бизниси

македонија4 дена ago

Македонија ги доби првите проценувачи со европски сертификат

свет4 дена ago

Денеска Путин ќе прогласи припојување на 15% украинска територија кон Русија

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Промените не треба само да се преживеат – треба да се напредува со нив

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Рекоа за…ризикот

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија6 дена ago

Највисоки плати во ИТ бизнисот во Македонија имаат дизајнерите на игри – и до 230 илјади денари месечно

интервју4 дена ago

Орхан Муртезани, директор на МЕПСО: Нè очекува доста тешка зима на енергетски план, но правиме сè за граѓаните и фирмите полесно да ја поминат

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Светската економија пред рецесија, Европа особено загрозена

интервју4 дена ago

д-р Силвана Мојсовска и д-р Златко Ветеровски: Македонските  компании мора да се подготват за новата ЕУ регулатива околу увозот на јаглеродно – интензивни производи

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија5 дена ago

Ознаката за доверба поттикнува донации од бизниси и граѓани

економија4 дена ago

Искусните програмери во Македонија заработуваат и преку 180.000 денари

регион5 дена ago

AM Best го потврди кредитниот рејтинг „A“ на Триглав групацијата со стабилна среднорочна прогноза

економија4 дена ago

Конференција на Македонска берза: Како да се развива пазарот на капитал среде енергетски шокови и  можна рецесија