Connect with us

свет

Руските проектили погодија станбени згради во Киев, има загинати

Фото: AP News

објавено

на

Денеска е 20-от ден од руската инвазија на Украина. Вчера беше одржан четвртиот круг на мировни преговори, за коишто украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека поминале „прилично добро“. Новиот круг на преговори треба да се одржи денеска во Турција, најави тој.

Серија од проектили погодија станбена област во Киев утрово, предизвикувајќи огромни пожари и натчовечки напори на спасувачките тимови во 15-катната станбена зграда, јавуваат светските медиуми. Досега има информации за двајца загинати во нападот, а 35 луѓе се спасени од погодената зграда.

Градската управа на Киев направи список на згради во градот кои се оштетени во гранатирањето што се случуваше цела ноќ: две станбени згради од 9 и 16 ката во квартот Свијатошински; станбена зграда од 10 ката во округот Подилски; Куќа во областа Дарницкиј; дел од метро станицата Лукијанивска. Линијата на подземната железница и понатаму работи.

Украинскиот преговарач Михајло Подолјак објави снимка на Твитер.
„Поминува 20-от ден од украинското јунаштво. Вистинската слобода секогаш има цена. Русија се бори само со мирните градови, уништувајќи ги преку ноќта со проектили. Нашата војска ги бие Русите на сите страни. Партнерите и понатаму седат на страна, плашејќи се да станат глобални лидери“, порача тој.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли рече за BBC дека рускиот „план на нападот не функционира“.
„Планираа да биде многу лесно, некој вид на секавична војна во којашто руските трупи би ја преплавиле Украина. Наместо тоа гледаме жестока одбрана на Украинците, што е неверојатно фрустрирачки за Владимир Путин“, рече Клеверли.

Денеска е 20-от ден од руската инвазија на Украина. Вчера беше одржан четвртиот круг на мировни преговори, за коишто украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека поминале „прилично добро“. Новиот круг на преговори треба да се одржи денеска во Турција, најави тој.

Клучни настани изминативе 24 часа:

-Силни експлозии се слушаат во Киев. Погодени се три станбени згради, куќи, метро станици… Има загинати и повредени.
-Продолжуваат преговорите помеѓу Русија и Украина.
-Извештаи на САД тврдат дека Русија побарала воена помош од Кина. Кина ги негираше овие наводи, а САД се заканува со економски последици.
-Русија продолжува со гранатирање на украинските градови, нападнат е и станбен блок во Киев.
-Конвој од преку 160 автомобили го напушти Мариупол. Ова е првиот успешен обид за организирање на хуманитарен коридор од овој украински град.
-Се слушнаа експлозии во Лвов, Русите го гаѓаа воениот тренинг центар и базата западно од градот, загинати се најмалку 20 луѓе.
-ЕУ воведува дополнителни санкции за Русија.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%