Connect with us

свет

Светот побара од Израел да стави крај на војната во Газа

објавено

на

Генералното собрание на ОН во вторникот гласаше со големо мнозинство за барање хуманитарен прекин на огнот во Газа како силна демонстрација на глобална поддршка за ставање крај на војната меѓу Израел и Хамас. Гласањето ја покажува и зголемената изолација на САД и Израел.

Гласањето во 193-члената светска организација беше 153 „за“, 10 „против“ и 23 „воздржани“. Поддршката беше поголема отколку за резолуцијата од 27 октомври која повикуваше на „хуманитарно примирје“ што ќе доведе до прекин на непријателствата, каде гласањето беше 120 „за“ и 14 „против“ и 45 воздржани.

Меѓу оние држави кои гласаа за резолуцијата беше е Македонија. При гласањето во октомври Македонија беше воздржана. Од десетте земји кои беа против резолуцијата, освен САД и Израел, се уште две земји од ЕУ – Австрија и Чешка, а другите се Гватемала, Либерија, Микронезија, Науру, Папуа Нова Гвинеја и Парагвај.  

За разлика од резолуциите на Советот за безбедност, резолуциите на Генералното собрание не се правно обврзувачки. Но, пораките на собранието „се исто така многу важни“ и го одразуваат светското мислење, изјави во понеделникот портпаролот на ОН Стефан Дужарик.

Гласањето на Генералното собрание ја одразува растечката изолација на Соединетите Држави бидејќи одбиваат да се приклучат на барањата за прекин на огнот. Повеќе од Обединетите нации или која било друга меѓународна организација, САД се сметаат за единствениот ентитет способен да го убеди Израел да прифати прекин на огнот како негов најблизок сојузник и најголем снабдувач на оружје.

Сепак, на построг јазик од вообичаено, претседателот Џо Бајден пред гласањето предупреди дека Израел ја губи меѓународната поддршка поради неговото „недискриминирачко бомбардирање“ на Газа.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%