Connect with us

свет

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

објавено

на

Во Алди постојано се во потрага по прехранбени производи што ќе имаат поприфатливи цени во време на висока инфлација и секојдневно поскапување на храната.

Од ланецот супермаркети Алди (Aldi) на британско ТВ шоу неодамна изјавиле дека разгледуваат можност да продаваат инсекти за јадење во блиска иднина. За време на епизода од Aldi’s Next Big Thing, шоу во коешто производители на храна се натпреваруваат со цел нивните продукти да се појават на полиците од маркетите, учество зеле и сопствениците на стартапот Yum Bug коишто одгледуваат и пакуваат инсекти што може да се јадат.

Во Алди постојано се во потрага по прехранбени производи што ќе имаат поприфатливи цени во време на висока инфлација и секојдневно поскапување на храната. Момците пак, од Yum Bug велат дека нивната мисија е да ја променат перцепцијата за инсектите како храна.

„Тие се едни од најодржливите извори на протеини на планетава. Штурците содржат во себе и до 70% протеини, што е три пати повеќе одошто во говедското месо. Тие исто така имаат повеќе железо одошто спанаќот, повеќе калциум од млекото, итн. Тие се неверојатна супер-храна“, велат од Yum Bug.

Арон Томас и Лео Тејлор, двајцата основачи на стартапот, експериментираат со рецепти користејќи инсекти веќе неколку години.

„Се’ почна во 2017-та кога почнавме да приготвуваме инсекти во гаражата на моите родители, и ги постиравме рецептите онлајн. За време на локдауните во пандемијата ги продадовме првите кутии со оброци од инсекти и оттаму тргна работата“, вели Тејлор.

свет9 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет4 дена ago

Пустината под вода

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција