Connect with us

свет

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

Берзански стоки

објавено

на

Пазарите на сирова нафта и метали растат поради новите геополитички ризици. Времето ќе покаже дали дел од тие пари во иднина ќе се прелее и  на земјоделските пазари.

Нафтата повторно се пробива во фокусот на сите дискусии кога станува збор за берзанските стоки. Малку прелесно и едноставно ја проби границата од 80 долари/барел за Брент, и без многу помпа, за кратко време ја проби границата и  од 90 долари/барел. Од почетокот на годинава нафтата поскапе за 18 отсто.

Дали ја отвораме вратата на границата од 100 долари/барел? Што ќе значи ова за инфлацијата и за монетарните политики на централните банки за кои Светиот грал стана спуштање на инфлацијата под магичното ниво од 2 проценти? Пазарите на сирова нафта и метали растат поради новите геополитички ризици. Времето ќе покаже дали дел од тие пари во иднина ќе се прелее и  на земјоделските пазари. Со нафтата каде што е, златото танцува на горните граници на сите времиња (а цената е зголемена за 13 проценти од почетокот на годината), среброто исто така прави големи потези нагоре, а Биткоин се движи околу границата од 70 илјади долари.

Увертирата за новата недела е тука. Нафтата расте, американскиот долар е цврст, во среда очекуваме податоци за американската инфлација, а во четврток е извештајот на USDA. (овој текст е затворен во вторник, 09.04, н.з.) Временските услови во светот засега не претставуваат закана за посевите, но тоа може многу брзо да се преврти наопаку. Факт е дека фондовите  имаат кратки позиции кај маслодајните семиња и рекордна кратка позиција кај пченицата.

На почетокот на 2024 година во светот има 2.781 милијардер чие богатство се проценува на 14.200 милијарди долари и доаѓаат од 78 земји. Најголем дел од нив, очекувано, доаѓаат САД, потоа од Кина, Индија, Германија и Русија, а потоа следат Италија, Бразил, Канада, Хонг Конг и Велика Британија во првите десет. Бројот на руски доларски милијардери на светската листа на Forbes во споредба со минатата година се зголеми од 110 на 125. Малку изненадувачки, нели? Ова е најмногу во историјата на листата. Претходниот рекорд по бројот на Руси на рангирањето е забележан во 2021 година – 123 лица. Според руската верзија на Forbes, вкупното нето богатство на најбогатите Руси се зголемило во текот на годината за 14 отсто и достигнало 576,8 милијарди долари. Според изданието, оваа сума е помала од историскиот рекорд поставен во 2021 година, кога 123 руски милијардери имале вкупен капитал од 606,2 милијарди долари.

Скокот на цената на нафтата на највисоките нивоа во последните пет месеци е најмногу резултат на зголемените тензии на Блискиот Исток. Иран соопшти дека ќе одговори на воздушниот напад на Израел врз иранскиот конзулат во Дамаск (види фотос), главниот град на Сирија, во кој загинаа неколку високи воени претставници. Израел не ја презеде одговорноста за нападот на конзулатот, но привремено затвори 28 амбасади ширум светот од безбедносни причини. Пазарот знае дека Иран најверојатно ќе одговори, но не ги знае спецификите, а тоа создава многу нелагодност и нервоза.

Зголемените тензии на Блискиот исток ја пумпаат цената на нафтата

На светските берзи цените на нафтата скокнаа за повеќе од 4 отсто минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа во последните пет месеци, што најмногу е последица на зголемените тензии на Блискиот Исток. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела скокна за 4,2 отсто, на над 91 долар/барел, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 4,5 отсто, речиси достигна ниво од 87 долари/барел. Скокот на цената на нафтата на највисоките нивоа во последните пет месеци е најмногу резултат на зголемените тензии на Блискиот Исток. Иран соопшти дека ќе одговори на воздушниот напад на Израел врз иранскиот конзулат во Дамаск, главниот град на Сирија, во кој загинаа неколку високи воени претставници. Израел не ја презеде одговорноста за нападот на конзулатот, но привремено затвори 28 амбасади ширум светот од безбедносни причини. Пазарот знае дека Иран најверојатно ќе одговори, но не ги знае спецификите, а тоа создава многу нелагодност и нервоза.

Трговците се загрижени и за нападите на украинските беспилотни летала врз рафинериите во Русија, кои според некои проценки блокирале околу 15 отсто од рускиот капацитет за преработка на нафта. Земјите на ОПЕК и сојузниците на картелот, вклучително и Русија, на минатонеделниот состанок ја потврдија одлуката за ограничување на производството, барајќи од поединечните земји построго да се придржуваат до доделените квоти. Проценките за послаба понуда се совпаднаа со знаците за забрзување на економскиот раст во САД, што може дополнително да ја зајакне побарувачката. Сите овде треба да спомнат и дека поради растот на цената на нафтата, САД го откажаа планот за купување нафта за своите стратешки резерви.

Фјучерс цените на европскиот природен гас TTF се зголемија за 5 отсто на речиси 28 евра/мегават час поради продолжувањето на прекинот во Норвешка и очекуваното постудено време. Норвешкиот оператор за гасен систем Gassco го одложи планираниот прекин на снабдувањето со гас од 14,8 милиони кубни метри дневно заради одржување на терминалот Сент Фергус во Британија, наместо на 9 април, да заврши на 10 април. Исто така, метеоролозите најавуваат премин кон постудено време од вторник и значителен пад на температурите во Централна Европа, придружен со ветровито и студени услови до среда. И покрај временската прогноза, се вели дека европските складишта за гас се полни 59,9 отсто.

Нестабилно кај земјоделските производи

Во агро светот минатата недела заврши со раст на цените на MATIF, најголемата европска берза на стоки. Како и во претходните 2 недели, пченицата во петокот навечер влезе во викендот со значителен пораст. Затворајќи ја неделата со раст до 203 евра/тон, терминските цени за мај 2024 година се одржаа на клучното ниво на поддршка од 200 евра/тон, и покрај тоа што беа активно тестирани претходниот ден. Пченката моментално е во втор план на краток рок, но и покрај тоа забележа зголемување од едно евро/тон на цените на новите култури на 196,5 евра/тон на MATIF за договорите во ноември 2024 година.

Главните фактори кои влијаат на цените на земјоделските производи се растечката геополитичка криза која го зајакнува доларот, војната на различни нивоа што ги турка цените на нафтата и златото што урива историски рекорди поради што т.н. фиат валути губат куповна моќ, како и фактот што вкупната кратка позиција кај земјоделските стоки е околу 70 милиони тони. Имајте предвид дека  намалувањето на кратката позиција од 85 на 70 милиони тони во последните неколку недели предизвика пораст на цената на пченката за околу 15 евра за метрички тон и за околу 10 евра/метрички тон  за раст на цената на пченицата.

Во принцип, времето на европскиот континент е сè уште со чудно расположение, северната половина продолжува да страда од вишок на влага, додека јужните земји брзо се сушат и се загреваат. Ова важи од Шпанија до јужна Русија. FranceAgriMer уште еднаш ја намали состојбата на пченицата и јачменот во Франција. Сепак, времето се чини сè поповолно за рано започнување на садењето на пченка во пченкарниот појас во текот на следните недели, што малку влијае  врз цените во Чикаго. Сепак, падот на цените беше многу ограничен поради обновената неизвесност во Аргентина. Бактерискиот напад ненадејно ја оштети аргентинската пченка која влегува во последната фаза пред жетвата, за којашто досега се очекуваше да биде ветувачка. Како резултат на тоа, берзата во Буенос Аирес ја намали проценката на жетвата за 2024 година за 2 милиони тони на 52 милиони тони, оставајќи ја вратата отворена за понатамошни намалувања.

Бактерискиот напад ненадејно ја оштети аргентинската пченка која влегува во последната фаза пред жетвата, за којашто досега се очекуваше да биде ветувачка. Како резултат на тоа, берзата во Буенос Аирес ја намали проценката на жетвата за 2024 година за 2 милиони тони на 52 милиони тони, оставајќи ја вратата отворена за понатамошни намалувања.

Поскапување на основните метали

Фјучерсите за бакар пораснаа над 4,25 долари/фунта, што е највисоко во последните 14 месеци, бидејќи податоците кои покажуваат зголемување на глобалната производна активност ги поддржаа очекувањата за силна побарувачка за основните метали. Индустриското производство во Германија порасна повеќе од очекуваното во февруари, поттикнувајќи оптимизам за европското производство и додавајќи импулс во трката за големи резерви на суровини. Развојот беше во согласност со закрепнувањето на американското производство според податоците на ISM и позитивните изненадувања за Caixin и официјалниот кинески производствен индекс PMI, што ја зголеми загриженоста за забавување на секторот за двајца главни потрошувачи на бакар.

На страната на понудата, прекините во главните африкански рудници ги зголемија претходните неуспеси во клучните рудници во Панама и Јужна Америка, принудувајќи го Anglo American да ги намали насоките за производство на бакар за повеќе од 160.000 тони. Песимистичките изгледи за производството на руда ги поттикна кинеските топилници да се приближат до колективното намалување на производството од 10 проценти за да ги подобрат маржите.

Цените на алуминиумот, исто така, пораснаа, до 2.450 долари/тон, по растот на другите основни метали поради притисокот на доларот, загриженоста за понудата и одредено зголемување на побарувачката од Кина. И двата производни показатели за PMI во Кина изненадија до нагорна линија во мартовските изданија, што сугерира дека фабричката активност на земјата донекаде одговори на серија стимулативни мерки и економска поддршка од Пекинг. Цените беа поддржани и од загриженоста за снабдување, при што Aluminium Corp од Кина нагласи дека обезбеденоста на бокситот во земјата останува неизвесна поради нејзината зависност од Гвинеја, која е изложена на прекини по експлозијата во клучен капацитет за складирање гориво. Покрај тоа, топилниците во Јунан, четвртиот по големина регион за производство на алуминиум во Кина, останаа предмет на ограничувања на производството поради годишната сушна сезона.

економија5 часа ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија5 дена ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија6 дена ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија6 дена ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија6 дена ago

Зелена иднина за секое дете

економија6 дена ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%