Connect with us

свет

Следниве 12 месеци скоро сите развиени економии ќе влезат во рецесија, прогнозира јапонска инвестициска куќа

објавено

на

Освен во САД, од Nomura Holdings очекуваат рецесија и во еврозоната, В.Британија, Јапонија, Јужна Кореа, Австралија и Канада следната година.

Многу од светските водечки економии ќе паднат во рецесија следниве 12 месеци, поради тоа што централните банки агресивно ја затегаат монетарната политика заради за да ја зауздат инфлацијата, тврди главниот економист на јапонскиот финансиски холдинг Nomura.

“Во моментов голем дел од централните банки се фокусирани на една цел – како да се скроти инфлацијата. Кредибилитетот на монетарната политика е премногу скапоцен за да се загуби. И затоа тие ќе бидат многу агресивни.“, вели Роб Субараман за CNBC.

Освен во САД, од Nomura очекуваат рецесија и во еврозоната, В.Британија, Јапонија, Јужна Кореа, Австралија и Канада следната година.

“Централните банки низ светот форсираа “супер лабава монетарна политика“ премногу долго, надевајќи се дека инфлацијата ќе биде минлива, додава Субараман. “Сега владите треба да ја воспостават контролата врз наративот за инфлацијата. Уште една работа што сакам да ја истакнам е дека кога имате голем број на економии што слабеат, не може да се потпирате на извозот за да креирате раст. Тоа е уште една причина поради која веруваме дека овој ризик од рецесија е многу реален и веројатно ќе се оствари.“

Во Nomura сметаат дека доколку не се затегнат монетарните политики за да се симне инфлацијата сега, болката за економиите од влегување во инфлациски режим и заглавување таму, ќе биде далеку поголема.

Тоа ќе доведе до спирално покачување на платите и цените, што ќе биде уште помачно за економиите и за просечниот човек на долг рок, додава Субараман.

„Тешко е ова да се каже на фин начин… да се извади таа болка сега и да се симне инфлацијата е подобро за светската економија одошто да се остави инфлацијата да се оттргне од контрола, како што научивме во 1970-те.“

македонија6 часа ago

Десет проекти на Publicis Groupe Skopje беа наградени за најдобри маркетинг кампањи во Адриатик регионот

економија2 дена ago

Триглав Осигурување со нов производ за осигурување на дом, Мој дом

македонија4 дена ago

Случајот Анѓушев против Цветковска од ИРЛ повторно на суд

банки6 дена ago

УНИБанка успешно го одржа третиот тениски турнир „UNIBank Invitational 2023“

економија1 недела ago

Фероинвест/Централинвест изгради биогасна електрана

банки1 недела ago

ПроКредит холдингот со зголемен профит во првиот квартал

економија1 недела ago

Мукаетов за српски “Профит“: Глобализацијата на брендот „Алкалоид“ останува наш фокус

банки2 недели ago

„#ПроВозиСе со ПроКредит и Mastercard” и добиј нов градски велосипед

економија2 недели ago

Возилата на „Брако“ ќе го чистат Крит

македонија2 недели ago

Прогресив – единствена акредитирана академија за извршни менаџери во Македонија