Connect with us

македонија

Словаците ќе бидат меѓу најчестите туристи во Македонија

објавено

на

Потпишан меморандум за соработка меѓу НАИТМ – национална Асоцијација за дојдовен туризам на Македонија и SACKA словачката асоцијација за туризам

За многу кратко време туристи од Словачка и централна Европа ќе бидат меѓу најчестите посетители на нашата земја.

Веќе во септември 2023 година, 15 претставници од најзначајните словачки тур оператори ќе ја посетат Македонија и преку организирана едукативна тура ќе се запознаат со сите туристички можности што ги нуди нашата држава.  До крајот на годината ќе биде возвратена посетата од страна на НАИТМ на Словачка со презентација на убавините на Македонија, а истовремено и со запознавање со можностите што ги нуди Словачка како туристичка дестинација.

Со цел интензивирање и продлабочување на меѓусебната соработка беше потпишан меморандум за соработка помеѓу НАИТМ – Национална Асоцијација за дојдовен туризам на Македонија и SACKA најголемата словачка асоцијација за туризам која брои преку 300 членови. Меморандумот го потпишаа претседателот на НАИТМ Влатко Сулев и Роман Беркеш, претседател на SACKA и сопственик на туристичката агенција Happy. На работната средба делегацијата на НАИТМ направи и презентација на македонскиот туристички сектор, и на Македонија како туристичка дестинција.

Меморандумот по автоматизам обврзува и преземање на конкретни чекори за продлабочување на соработката помеѓу туристичите сектори од Македонија и Балканот од една страна и Словачка и централна Европа од друга страна.

Соработката е поттикната од македонската амбасада во Словачка, и амбасадорката во Словачка, Евгенија Илиева и аташето Миле Долдуров, кои дадоа и логистичка поддршка, и јасно покажаа како една амбасада може директно да помогне во промоција и развој на Македонија како туристичка дестинација.

Словачка е земја со која имаме пријателски релации. Сличен јазик, култура и многу слични карактеристики.

Голема предност за развој на меѓусебната туристичка соработка е одличната авионска поврзаност со Братислава и аеродромот во Виeна којшто е на само 50-тина км од Братислава.

Словаците се активни тип на туристи, многу од нив возат велосипеди, сакаат да пешачат во природа и според најновите статистики имаат авантуристички дух, а Македонија е дестинација што нуди автентични искуства и недопрена природа, идеална за овој тип на туристи.

„Словаците беа пријатно изненадени од капацитетот на нашиот туристички сектор и можностите што им ги презентиравме. И изјавија дека со сигурност Македонија ќе биде нивната порта кон Балканот. Но, со ова се отвара и уште една многу интересна дестинација за посета и на граѓаните од нашата земја, а воедно, преку Словачка и Братислава да се посетат и други земји од Централна Европа“, изјави претседателот на НАИТМ , Влатко Сулев

свет20 часа ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија22 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија22 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.