Connect with us

македонија

Српскиот онлајн трговец „Ananas” и официјално стана сопственик на македонските  брендови „Grouper” и „Paopao“

Нови аквизиции во е-commerce просторот

објавено

на

Еден од основачите и поранешна директорка на Grouper, Нина Ангеловска, којашто беше и министерка за финансии, ќе биде директорка за меѓународен развој во Ananas, сега веќе нов сопственик на Grouper.

Ananas e-commerce, платформа за онлајн купување со седиште во Србија, купи 100% сопственост во македонската компанија Vebspot од Payten. На овој начин Ananas стана сопственик на брендовите за онлајн шопинг Grouper.mk и Paopao.mk.

Намерата за купување на овие македонски брендови беше објавена  во средината на септември.

На македонскиот пазар, Grouper.mk е познат по бизнисот со продажба на ваучери за т.н. групни попусти, додека неодамна отворената веб-страница Paopao.mk е пазар за онлајн купување на производи. Аквизицијата  на Grouper, како водечки играч во е-трговијата на македонскиот пазар со речиси 300.000 корисници и 3.000 трговци, го претставува првиот чекор на Ananas кон регионалното проширување. Оваа аквизиција ќе му овозможи на Ananas брзо да навлезе на македонскиот пазар со воведувањето на новите концепти и новитети .

Инаку, Grouper лани во февруари  стана дел од полската групација Asseco SEE, односно нејзината компанија ќерка Payten. Еден од основачите и поранешна директорка на Grouper, Нина Ангеловска, којашто беше и министер за финансии во една од поранешните македонски влади, ќе биде директорка за меѓународен развој во Ananas, сега веќе нов сопственик на Grouper.

„После долгогодишно искуство, предизвици и менување на македонската е-трговија, прво со Grouper, а потоа и со Македонската асоцијација за е-трговија, со истата пасија како и до сега, се впуштам во нов предизвик наречен Ананас. Ако некој го има тоа што е потребно за да ја промениме е-трговијата на Балканот и да го донесеме онлјан купувањето кое е присутно на развиените пазари тоа е Ananas e-commerce! Ресурси, знаење, професионалци со кои ќе ми биде задоволство да работам, јасна визија и пасија која е клучна за успех.“, објави деновиве Ангеловска на социјалните мрежи.

Регионален е-шопинг гигант во најава

Marketplace Ananas е дел од корпорацијата Delta Holding со седиште во Белград. Првата трансакција  на оваа страница се случи во летото 2021 година, а денес Ananas на своите клиенти им нуди повеќе од 150.000 различни производи преку разгранета мрежа од над 200 партнери. За помалку од една година, Ananas.rs го посетија повеќе од милион клиенти. Со лансирањето на Ananas, компанијата Delta Holding ја објави својата амбиција да создаде регионален гигант во онлајн купувањето и подготвеноста да инвестира околу 100 милиони евра во овој проект во првите пет години.

„Пазарот во Македонија, клиентите, но и онлајн продавачите, со оваа аквизиција добиваат сигурен, лојален и долгорочен партнер, подготвен да инвестира во развојот на овој бизнис, но и во развојот на целата е-трговија во Македонија. Имаме план да го понудиме најголемиот пазар во оваа земја со широк асортиман на производи, сигурна и брза испорака, сигурно плаќање и многу иновативни решенија кои сега ги знаеме само на поразвиените пазари“, изјави Марко Царевиќ, извршен директор на Ананас за српскиот портал Bonitet.com.

На почетокот на нивниот бизнис, Ananas најави дека српскиот пазар е само почетна точка и дека амбицијата на акционерите и самата компанија е овој пазар да се појави на пазарите во регионот на Западен Балкан.

„Со репутацијата и силата на Делта Холдинг зад нас, но и со иновативниот бизнис модел што го донесе не само Ананас туку и неговите глобални партнери како што се Бостон Консалтинг Груп, ХТЕЦ и други, уверени сме дека ќе донесеме ново шопинг искуство на клиентите од целиот регион, а на продавачите доверливи партнери и место каде што можат да ги реализираат најамбициозните бизнис планови“, вели Марко Царевиќ.

економија55 минути ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија9 часа ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании13 часа ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет13 часа ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион13 часа ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија13 часа ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија13 часа ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија13 часа ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју13 часа ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија13 часа ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

економија1 недела ago

Се возобнови Клубот на одговорни бизниси

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија7 дена ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

свет3 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

банки4 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

интервју13 часа ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија13 часа ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

македонија13 часа ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути