aa
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/customer/www/kapital.mk/public_html/index.php:1) in /home/customer/www/kapital.mk/public_html/wp-content/plugins/wp-optimize/cache/file-based-page-cache-functions.php on line 497
Станавте менаџер? Еве совети како да ја преживеете новата функција - Kapital.mk
Connect with us

менаџмент / маркетинг

Станавте менаџер? Еве совети како да ја преживеете новата функција

Луѓе и компании

објавено

на

Да се дојде на менаџерска позиција или на ново работно место е возбудливо, но и застрашувачко искуство. Првите три месеци се клучни за успехот, а 46% од нововработените менаџери не траат повеќе од 18 месеци, покажало истражувањето на Leadership IQ, a пренесено од Guardian.

Студијата нагласува дека техничките вештини не се главната причина за (не)успех, туку лошите комуникациски вештини. Ова се неколку совети што на новите вработени и менаџери може да им помогнат да ги пребродат тие критични 18 месеци.

  • Да ги научите имињата на соработниците и што е тоа што ги мотивира е најдобар начин како да се создаде силен прв впечаток. Новиот менаџер мора да биде воочлив и да комуницира со сите.
  • На состаноците, како и на работа,  како менаџер мора да дојдете пред останатите. Така ќе се покажете како посветена и амбициозна личност.
  • Да го запознаете сопствениот тим е многу важно. Ручеци или кафиња се одличен начин да дознаете што се случува  во средината и може да одиграат клучна улога во развивањето доверба помеѓу шефот и вработените.
  • Секоја канцеларија си има своја политика и култура, а важно е да се разберат правилата на игра што е можно побрзо.
  • Прво слушајте и посматрајте, а потоа делувајте. Мислењето формирајте го дури откако сте имале време да ја проучите културата и политиката на фирмата. И начинот на облекување прилагодете го кон останатите во канцеларијата.
  • Прашајте ги соработниците, претпоставените и деловните партнери како тие би сакале да комуницирате со нив – лично, телефонски, по мејл  – и колку често.
  • Никој не сака изненадувања, а особено не оние што се над вас. Ако проектот не оди како што сте планирале и ветувале, од клучна важност е на претпоставените што порано да им го јавите тоа. Мора да сте спремни дека работите нема да одат како што сте замислувале, но она што мора да го имате, е план “Б“.
  • Луѓето можат да го загубат кредибилитетот многу брзо ако не ги исполнат очекувањата. Затоа бидете внимателни и кога ви се чини дека работите се одвиваат совршено.

Continue Reading
економија2 дена ago

Алкалоид со поголеми приходи и добивка лани: компанијата стигна до 200 милиони евра вкупен обрт

банки2 дена ago

Комерцијална банка: Дезинформациите и конструкциите на Трифун Костовски против нас се плод на неговиот личен неуспех

економија1 ден ago

Адора и официјално го претстави првиот градежен проект во Србија

македонија4 дена ago

Заев: Очекувам Сашо Мијалков да биде пронајден и ставен во притвор

економија2 дена ago

Коста Петров: Ќе ги мотивираме големите компании да го помогнат развојот на стартапите

интервју14 часа ago

Суат Инан: И покрај пандемијата, со нашата силна структура и иновативни пристапи во 2020 година постигнавме раст од 57%

коментари14 часа ago

Марјан Петрески: Дивиденда, два слоја и ровер

економија14 часа ago

Македонската економија на среден и долг рок (5)

економија14 часа ago

Антикризни мерки за збогум на корона – кризата

свет14 часа ago

Биткоинманија: Треба да имате стомак за оваа работа