Connect with us

македонија

Студио за висока мода од Струмица инвестира во соларни панели со помош на ЕБРД и ЕУ

објавено

на

„Емили ексклузивен дизајн“, модното студио специјализирано за венчаници и вечерни фустани, ги извезува своите креации во Бугарија, Италија, Швајцарија, Германија, САД и Австралија.

Со растечките цени на електрична енергија и несигурноста од нејзино снабдување, домаќинствата и деловните ентитети бараат начини да ја подобрат енергетската ефикасност и да станат независни во снабдувањето со енергија.

Токму заради ова, Емили ексклузивен дизајн, студио за висока мода од Струмица, менаџирано од Емили Пишева Гоџирова и Благица Пишева да инвестира во оваа сфера. Модното студио специјализирано за венчаници и вечерни фустани, ги извезува своите креации во Бугарија, Италија, Швајцарија, Германија, САД и Австралија.

,,Кога започнавме да го прошируваме нашиот бизнис, ги осознавме подетално оперативните трошоци. Увидовме дека електричната енергија е еден од нашите најголеми месечни трошоци, и почнавме да размислуваме за намалување на истите. Од таму произлезе и идејата за инвестиција во соларни панели,’’ објаснува Емили.

Потоа следува аплицирање за кредит во Охридска банка, преку програмата на Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) и Европската Унија (ЕУ), за поддршка на конкурентноста на малите и средни претпријатија (МСП) во земјата. МСП можат да аплицираат преку специјализирани кредитни линии и да добијат грант во износ до 15 отсто од износот на кредитот, кој е обезбеден од ЕУ. Инвестициите во енергетска заштеда се помеѓу приоритетните инвестиции кај МСП.

,,Соларните панели кои што ги имаме инсталирано, произведуваат 15,84 kWh, што е износот на електрична енергија потребен за производство. По неодамнешните измени во легислативата, можеме да вратиме електрична енергија на мрежата доколку не ја искористиме, и да добиеме дополнителна финансиска надокнада,’’ додава Емили.

Помали сметки за електрична енергија, поголема конкурентност

Инвестирањето во зелени технологии кои заштедуваат енергија, може да им помогне на малите бизниси да ги намалат оперативните трошоци и да ја подобрат продуктивноста. Со ова се усогласуваат со ЕУ и меѓународните стандарди, правејќи ги своите бизниси и производи поконкурентни за локалните и надворешните пазари.

ЕБОР и ЕУ ги поддржуваат локалните бизниси на Западен Балкан, за да бидат поконкурентни, со продолжување на специјализираните кредитни линии и грантовите за поддршка, преку мрежата на локалните партнерски банки.

,,Инвестирањето во обновливи извори на енергија и мерките за заштеда на енергија можат да го направат бизнисот поконкурентен на ЕУ пазарите, особено во однос на најавениот механизам за прилагодување на границите на јаглерод од страна на ЕУ. Ова ќе биде голема поддршка за економиите и компаниите на Западен Балкан, во однос на декарбонизација, бидејќи ЕУ е убедливо најдоминантен трговски партнер во регионот,’’ објаснува Анди Аранитаси, Претставник за Северна Македонија, ЕБОР.

ЕУ обезбедува грант поддршка за поттикнување на бизнисите, за да инвестираат во мерки за заштеда на енергијата.

,,Ни претставува особено задоволство да видиме дека грантовите од ЕУ придонесуваат во менаџмент на енергија во модната индустрија, особено заради фактот што околу 10 отсто од глобалните емисии на стаклени гасови доаѓа од производство на облека и обувки. Преку инвестирањето во енергетска ефикасност, малите бизниси и помагаат на Северна Македонија да ја забрза транзицијата кон ниско ниво на јаглероден диоксид. Во прилог на ова, зголемените инвестиции во енергетска ефикасност ги кратат трошоците на работење, дозволувајќи им на компаниите да растат и да инвестираат во останатите аспекти на бизнисот,’’ изјави Дејвид Гир, Претставник на ЕУ Делегацијата во Северна Македонија.

ЕБОР ќе продолжи да нуди специјализирани кредитни линии на МСП во партнерство со локалните комерцијални банки. Европската банка за обнова и развој е една од водечките институции, инвеститори во Северна Македонија. До денес има инвестирано скоро 2,5 милијарди евра во проекти од различни сектори на економијата.

технологии / компании1 ден ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика1 ден ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион1 ден ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија1 ден ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија1 ден ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија1 ден ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија1 ден ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки1 ден ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија1 ден ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија4 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија5 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија3 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки1 ден ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

регион1 ден ago

Европа ќе ја обновува природата со закон, земјоделците бесни