Connect with us

македонија

Таткото на Дуа Липа зборуваше на Енергетскиот форум во Скопје

објавено

на

Дукаѓин Липа не е само познат по менаџирањето на кариерата на неговата ќерка, мега – ѕвездата Дуа Липа, туку е инволвиран и во повеќе проекти и иницијативи за зелена енергија и одржливо живеење.

Дукаѓин Липа, на пошироката јавност веројатно најпознат како таткото на мега светската ѕвезда со потекло од Косово, Дуа Липа, беше ексклузивен гостин говорник на сцената на Македонскиот енергетски форум што се одржува денеска и утре во Скопје.

Оние што ја познаваат работата на г-дин Липа не се изненадени од неговото присуство на Форумот, затоа што тој е значајно инволвиран во разни „зелени“ иницијативи, програми и проекти, како што е на пример Sunny Hill фестивалот што се одржува во Косово, еден од првите музички фестивали во светот, со вградена мисија да биде eco – friendly фестивал.

Липа е и советник на главниот менаџер за иновации во американскиот стартап Faraday Future, чијашто цел е не само развој на електрични возила, туку и целосен интелигентен екосистем за мобилност што ќе ги стимулира сите да се движат, поврзуваат, дишат и живеат слободно.

Липа е инволвиран и во стратешкиот развој на транспортот на иднината Hyperloop од Лос Анџелес, директор е на Republika Communications, и одговорен за односите со јавност и менаџментот на активностите на неговата ќерка, мегаѕвездата Дуа Липа.


Повеќе за тоа што го кажа Дукаѓин Липа на Македонскиот енергетски форум ќе имате прилика да прочитате малку подоцна на порталот Kapital.mk

Анџелес,

Повеќе информации околу тоа што кажа Дукаѓин Липа на Македонскиот енергетски форум ќе имате прилика да прочитате набрзо на порталот Kapital.mk.

економија2 дена ago

Поддршка за големите извозници: гаранција од Гарантен фонд до 50% од износот на кредитот за извоз преку Развојна банка

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

македонија4 дена ago

Македонија 60-та во свет од 110 држави рангирани според дигитален квалитет на животот

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

политика6 дена ago

Брима – Галуп: Ако денеска се одржат локалните избори, СДСМ би освоил 19,8%, а ВМРО-ДПМНЕ 17,7% од гласовите

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

start up6 дена ago

Соработка за развој на стартап заедницата: партнерство на Македонски Телеком и Стартап Македонија

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка