Connect with us

технологии / компании

Тајните на симболите во технологијата

објавено

на

Дали некогаш сте се запрашале, како настанале графичките симболи, знаци или икони за потрошувачката електроника и она што тие значат?
USB

USB иконата е инспириран од трозабецот на Нептун, богот на морето од римската митологија или Посејдон од грчката митологија. Дизајнерот на USB иконата, го заменува долгото копје со три шилци со еден триаголник, квадрат и круг. Ова е направено за да се прикаже разновидноста на уредите кои можат да бидат поврзани со USB стандардот.

BLUETOOTH

Имеto и симболот на Bluetooth се базира на легендата за данскиот крал Харалд Blåtand (англиски Bluetooth превод) Gormsen. Тој во 10-от век ги обединил викиншките завојувани племиња на Шведска, Данска и Норвешка, а симболот Bluetooth е формирана од комбинација на двата знакаод иницијалите на кралот од нивното писмо, “H” и “B”. Според легндата, кралот бил опседнат со овошјето боровинка, така што и еден заб му бил обоен во сино.

ON/OFF

По Втората светска војна, инженерите го користат бинарниот систем за приказ на поединечни ситуации, кои се менуваат со ротација на прекинувач: 1 “за вклучено”, а 0 “за исклучено”. Од тука произлегува и иконата која содржи прекинато кругче за “0“ и вертикална цртичка за “1“

APPLE функционално копче

Симболот е создадена во 1983 година и е препознатлив симбол типичен за Apple компјутерите и Mac OS платформата. Дизајниран е за да се нагласи посебната функција на тастатурата за различни команди во комбинација со други функции. Оригинално било замислено да стои јаболчето од Apple, но на Стив Џобс не му се допаднала премногу таа идеја. Едноставно сметал дека логото на “Apple” не треба да биде толку да биде насекаде присутно. За таа цел ја задолжил Susan Kare, дизајнер за графика и фонтови на Apple Macintosh, да дизајнира нов симбол. Нејзината инспирација произлегла од симболот на цвеќе које се користи во Скандинавските домови за заштита од лоша среќа. Инаку уште е познат како симбол на стилизиран крст на Св Ханс (Св. Јован Крстител). Крстот често се нарекува и Shield Кnot.

PLAY – Старт

Од комерцијален аспект, за прв пат овој симбол го употребува Philips на своите касетофони во 1965, под брендот Norleco, на копчето за старување на аудио касетите. Каде и како дизајнерот нашол инспирација за симболот, не е познато.

ПАУЗА

За симболот ПАУЗА постојат две теории. Првата е дека симболот е инспириран од јапонскиот симбол “リ”, што го означува пауза. Втората теорија, поверојатна е дека поврзан со музиката и поезијата. Во музичката нотација, ликот формиран од две коси црти се вика цезура. Означува тивка пауза во музичкото нотирање на петолинието. Во поезијата, цезура е пауза некаде во средината на стихот која се означува со две вертикални линии ||.

FireWire

Во 1995 година, Apple ја развива FireWire технологијата и е во потрага за симбол, кој точно би ја отсликалфункционалноста. Тие се одлучиле за симбол со три гранки кои претставуваат видео, аудио и податоци.

Continue Reading
менаџмент / маркетинг4 часа ago

10 КОМУНИКАЦИСКИ ВЕШТИНИ КОИ МОРА ДА ГИ ВЛАДЕЕ СЕКОЈ БИЗНИСМЕН

менаџмент / маркетинг4 часа ago

ДЕЛЕГИРАЊЕ – КАКО ДА СЕ РЕШИТЕ ОД СТРАВОТ НА ГУБЕЊЕ МОЌ И КОНТРОЛА?

менаџмент / маркетинг4 часа ago

Дру Хјустон: Не секирајте се за неуспехот; само еднаш треба да ја погодите работава.

технологии / компании4 часа ago

Пандемијата го зголеми онлајн купувањето – кој доби, кој загуби и што повеќе нема да биде исто?

економија5 часа ago

ММФ: Справувањето со здравствената криза е клучно за заштита на економијата

економија5 часа ago

Намалување на енергетската зависност од еден извор и транзиција кон чистата енергија се клучните определби за Македонија

интервју5 часа ago

Николаос Цифакис: ЕУ ќе ја изгуби политичката моќ на Балканот!

економија5 часа ago

Планирана е вкупна инвестиција од 50 милиони евра за 5 години

економија5 часа ago

Големата слика: македонската економија на среден и долг рок

свет5 часа ago

Берзите продолжуваат да растат бавно

македонија5 дена ago

„Брако“ го создаде првото возило за чистење улици на водороден погон во Европа

македонија4 дена ago

Амбасадорката Брнс на МЕФ: САД ќе ѝ помогне на Северна Македонија да изгради посилен и понезависен енергетски сектор

македонија1 ден ago

Зоран Заев: Нашата држава почива на делата на антифашизмот чиј резултат е нашата слобода!

економија2 дена ago

Почна третата Годишна конференција за е-трговија

банки3 дена ago

Комерцијална банка донираше лаптопи на ученици од 14 општини

македонија4 дена ago

Директорката на МЕПСО, Шуклева: Во инвестициски циклус сме од 163 милиони евра

економија3 дена ago

„Брзи” и „евтини” кредити за скапа и отежната реализација на капитални проекти

банки1 ден ago

Доделени наградите од наградната игра „Шпаркирај нов автомобил!“

start up1 ден ago

Сто илјади евра финансиска поддршка за македонскиот стартап Elevate Global од страна на Бизнис акцелераторот УКИМ

интервју5 часа ago

Николаос Цифакис: ЕУ ќе ја изгуби политичката моќ на Балканот!