Connect with us

свет

Твитер е скапа “играчка“, Илон Маск продаде уште акции од Тесла за 4 милијарди долари

објавено

на

Elon Musk

Акционерите на Тесла почнаа да се грижат дека Твитер, кој што го чинеше Маск 44 милијарди долари, ќе му го одвлече фокусот од компанијата за електрични автомобили.

Илон Маск,  од неодамна нов сопственик на Твитер, продал акции од Тесла, компанијата што ја основаше и чијшто е директор, за четири милијарди долари. Околу 19,5 милиони акции има продадено од минатиот петок до вторникот оваа недела, според поднесоците што ги објави американската Комисија за хартии од вредност. Уделот на Маск во Тесла сега изнесува 14%, а нејзините акции годинава се паднати за преку 50%, заедно со многу други акции од технолошкиот сектор.

Но, вредноста на Тесла е исто така одраз и на низа претходни продажби со коишто Маск го финансираше всушност преземањето на Твитер вредно 44 милијарди долари. Тоа ги наведе акционерите да мислат дека Тесла би можела да излезе од фокусот на својот извршен директор,  сега кога има други преокупации. Како на пример, реорганизацијата на Твитер, каде што веднаш почна да дели откази, почнувајќи од највисоките менаџери.  

Многу аналитичари очекуваа дека Маск ќе продаде дополнителни акции на Тесла за да го финансира купувањето на Твитер. Таа вети дека ќе обезбеди 46,5 милијарди долари во капитал и позајмици, што ја покрива цената од 44 милијарди долари и трошоците за затворање на трансакцијата.

И покрај нервозата што го натера да се повлече од преговорите во мај, тој ја купи социјалната мрежа минатиот месец и оттогаш отпушти околу половина од нејзините работници и најави дека на корисниците ќе им наплатува 8 долари месечно за сината ознака  за автентичност на корисничките профили.

банки3 часа ago

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

регион11 часа ago

Хрватска ИТ компанија е меѓу трите најдобри во Европа што излегле на берза лани

економија13 часа ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија1 ден ago

Ковачевски: Нема да се воведе прогресивно оданочување

регион1 ден ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија2 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар

македонија3 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

економија5 дена ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

банки5 дена ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија5 дена ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

македонија4 дена ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

регион1 ден ago

Тендерски повик за EU4Green

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

македонија3 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

македонија2 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар