Connect with us

регион

Тлото во Петриња се’ уште се тресе, досега седум жртви од земјотресот во Хрватска

објавено

на

Расте бројот на жртви од разорниот земјотрес што денеска ја погоди Хрватска, со епицентар во гратчето Петриња, педесетина километри од Загреб. До овој момент загинати се седум лица, од коишто пет во местото Глина близу Петриња. Во Петриња жртва е и мало девојченце, јавуваат хрватските медиуми.

Најмалку десетина лица се тешко повредени, дваесетина се хоспитализирани, но се стравува дека бројот на починати и повредени е поголем, затоа што спасувачките служби се’ уште ги пребаруваат урнатините. Материјалната штета во Петриња, Глина, Сисак и околината на епицентарот е огромна, голем дел од објектите се целосно уништени.

Потресот со магнитуда од 6,2 степени по Рихтер го затресе тлото во Хрватска во 12:19 часот денеска, силно се почувствувал во метрополата Загреб, а и на територијата на  целата земја, Босна и Херцеговина, Словенија, Србија, Унгарија, па дури и во Италија.

Помош во Петриња пристигнува од целата Хрватска, ангажирани се бројни противпожарни единици, полицијата, војската, а луѓе од целата земја нудат секакви облици помош и сместување за унесреќените.  Штабот на цивилната заштита ги моли сите добронамерни граѓани да се воздржат од поединечни доаѓања во погоденото подрачје и сета помош во пари, облека, храна и сл., да ја дадат преку Црвениот крст.

Пораки со поддршка стигнуваат од целиот регион и Европа, а челниците на ЕУ најавија и итна помош за санирање на штетите од земјотресот.

Вчера утро исто така силен земјотрес  со магнитуда од 5 степени по Рихтер ја погоди Петриња и околината, при што беа оштетени голем број објекти, но немаше човечки жртви. Потоа следеа уште два посилни земјотреси во текот на денот. На 22 март годинава имаше уште еден силен земјотрес што го погоди Загреб и северозападна Хрватска, со сила од 5,5 степени.

економија2 days ago

Нето извозот од ТИРЗ зголемен за 17% лани

интервју2 days ago

Зоран Заев: Со стабилизирање на состојбата од пандемијата ефектите од нашите економски политики ќе бидат видливи

свет2 days ago

Демократијата одговара брутално кога е земена „здраво за готово“

економија2 days ago

Банкарите велат ќе биле „подарежливи“ со кредити годинава

македонија2 days ago

10-тото јубилејно издание на BIWC – Балкански интернационален вински натпревар 2021 година во Македонија

македонија2 days ago

„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и донираше 1,2 милиони евра за заедницата во 2020 година

економија2 days ago

Македонската економија на среден и долг рок (2)

свет2 days ago

Каква година ќе биде 2021 за инвеститорите

менаџмент / маркетинг2 days ago

Доаѓа ерата на “пост – менаџментот“

менаџмент / маркетинг2 days ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

интервју2 days ago

Зоран Заев: Со стабилизирање на состојбата од пандемијата ефектите од нашите економски политики ќе бидат видливи

економија5 days ago

Одобрена е првата група на кредитни барања од Ковид 3 бескаматната кредитна линија

економија4 days ago

10-тото јубилејно издание на BIWC – Балкански интернационален вински натпревар годинава ќе се одржи во Македонија

економија2 days ago

Нето извозот од ТИРЗ зголемен за 17% лани

економија3 days ago

Неби Хоџа, СКСЗМ: Да се укине данокот на добивка до 2022 година за најпогодените компании од пандемијата

здравје6 days ago

Средствата за дезинфекција од “Алкалоид” со докажано дејство против SARS-CoV-2 (COVID-19)

економија6 days ago

ССК бара финансиската помош за исплата на плата и бескаматните кредити да траат најмалку до април

свет2 days ago

Демократијата одговара брутално кога е земена „здраво за готово“

економија2 days ago

Банкарите велат ќе биле „подарежливи“ со кредити годинава

lifestyle2 days ago

Јан Коум: Правете една работа и правете ја добро