Connect with us

start up

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

објавено

на

Многумина се стремат да бидат шефови во сопствен бизнис, но почнување на бизнис може да биде многу тешко. Во прилог се пет чекори кои можат да помогнат да се стигне до успехот.

Идејата за основање на бизнис на почеток е возбудлива, но за да успеете, критично е да сте подготвени колку што е можно повеќе и да бидете решени да издржите низ непредвидливото патување. Без разлика дали започнувате бизнис за шетање на кучиња или создавате апликација за да им помогнете на потрошувачите да управуваат со своите финансии, овие пет совети ќе ви помогнат полесно да дојдете до успехот:

Добро запознајте го пазарот

Пред да започнете да работите на бизнис планот, од клучно значење е да потрошите доволно време за истражување на вашата индустрија и производ или услуга што ќе ја понудите на пазарот. За да се осигурате дека вашите вештини се соодветни за да се натпреварувате со вашите конкуренти можете да се запишете и на некој дополнителен курс. Кога го проучувате вашиот пазар и конкурент, може да видите можност за вашиот бизнис да напредува во друг град или држава. На пример, Берлин беше магнет за основачите во 2017 година, при што инвестициите во ново-лансираните компании скокаа за 88% на 4,3 милијарди евра.

Креирајте стратегија која ќе може да привлече инвеститори

Привлекувањето на инвестиции од банки или некои други институции е клучен чекор за да го направите вашиот почеток успех. Затоа, од витално значење е да имате доверлив, концизен и транспарентен бизнис план, пред да пристапите кон потенцијалните инвеститори.
Треба да бидете во можност самоуверено да одговорите на прашања на вашите конкуренти и како да се издвоите во вашата индустрија. Исто така, ќе треба да бидете во можност да одговорите на прашањата за тоа каде ќе работи вашиот бизнис, каде ќе биде во следните пет, 10, 15 години и, конечно, колку вработени ќе ви требаат и за која улога конкретно.

Финансиското планирање и буџетирање се од клучно значење за опстанокот на новиот бизнис, па затоа, како основно ниво, треба да бидете подготвени најмалку за една година однапред. Но, не заборавајте да одвоите пари и за некакви неочекувани и непредвидени трошоци.

Слушајте ги клиентите

Вашите клиенти се оние кои ќе го направат вашиот бизнис успешен. Затоа слушајте ги нив и нивните мисли преку истражување на пазарот. Додека 89,5% од стартапите сметаат дека нивните производи се новина на пазарот, Fortune ја открива главната причина зошто новите бизниси не успеваат. Тоа е  недостаток на потреба за нивните производи или услуги на пазарот.

Може да се надевате дека вашата идеја е токму она што пазарот го сака, но навистина слушајте што вели вашите публика; ако велат дека не се заинтересирани, едноставно не вреди да губите време и ресурси да се обидувате да ги убедите поинаку.

Барајте совети од ментори

Во моментов, три од секои четири стартапи во Европа се основани независно – но тоа не значи дека се сосема сами во отпочнување на бизнисот. Со милиони бизниси кои работат низ Европа, постојат бројни деловни луѓе кои веќе биле на ваша позиција, кои најверојатно ќе имаат богатство совети за започнување на нов бизнис.

Без разлика дали е од професионалец, пријател, член на семејството или колега, учење од искуствата и грешките на другите луѓе – особено оние кои работат во вашата индустрија – ќе ви помогне да се подготвите за слични предизвици како што се подготвувате да го отворите вашиот нов бизнис.

Исто така, корисно е да побарате совет од професионалци, кои ќе ве водат низ сите закони што треба да ги почитувате во работењето.

Упорноста е клуч за успех

Во морето активни претпријатија, треба да пронајдете начин да се издвоите и да останете релевантни. За да го направите ова, треба да имате ефективни тактики за промовирање и техники за поддршка на бизнисот, и онлајн и офлајн.

Бидете активни на социјалните медиуми, вмрежување со вашите следбеници и ангажирање со вести од индустријата. Ова се одлични начини да бидете забележани од потенцијалните клиенти. Но, не ја потценувајте моќта на потрадиционалните техники, како што се промовирање на од уста на уста, односно преку задоволни клиенти.

Како сопственик на бизнис, постојано треба да бидете во потрага по било каква можност да започнете разговор за вашите услуги. И тоа треба да го правите континуирано.

Со само 40% од малите бизниси кои ги преживуваат првите пет години, важно е да останете фокусирани, да го ажурирате вашиот бизнис план и постојано да барате начини да се подобрите вие лично како сопственик на бизнис, како и услугите што ги нудите.

свет46 минути ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија23 часа ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки7 дена ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет4 дена ago

Пустината под вода

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават