Connect with us

свет

Трамп му остава на Бајден берза во супер кондиција

објавено

на

Сега, инвеститорите се во очекување дали сиот овој акумулиран раст, особено  во 2020 година, ќе издржи под палката на Џо Бајден, којшто попладнево во 18ч. по македонско време треба да ја положи свечената заклетва како 46-ти претседател на САД.

Оптимизмот околу крајот на пандемијата и огромната поддршка на светската економија од страна на владите и централните банки го спасија пазарот на капитал во време на Трамп, пишува CNN Business. Сега, инвеститорите се во очекување дали сиот овој акумулиран раст, особено  во 2020 година, ќе издржи под палката на Џо Бајден, којшто попладнево во 18ч. по македонско време треба да ја положи свечената заклетва како 46-ти претседател на САД.

Да се потсетиме: Акциите на американските берзи пораснаа значително откако администрацијата на Трамп ги скрати корпоративните даноци во 2017 година, што предизвика пораст на заработките на најголемите американски компании. Потоа, берзите паднаа вртоглаво во март месец 2020 поради паниката предизвикана од ковид – кризата, но од април до крајот на годината повторно следеше силен раст, кај некои компании, како на пример Тесла,  дури и по 7-8 пати за само 10 месеци. Многу компаниски акции го достигнаа својот историски максимум во тие неколку месеци по големиот крах во март лани. Длабоката политичка поларизација, немирите што ја тресеа земјата со месеци и влошувањето на ситуацијата со пандемијата, не можеа да го задржат налетот на Волстрит.

Но, и  покрај овој силен раст на берзите, во време на Трамп тие немале толку добри перформанси како во првите четири години од владеењето на претседателите Бил Клинтон и  Барак Обама. Конкретно, индексот S&P 500 на Њујоршката берза, во време на мандатот на Трамп е пораснат за 69%, додека во првиот мандат на Клинтон е пораснат за 210%, а под водство на претседателот Обама овој раст бил 182%. Во време на Реган пак, во 80-те години, берзата пораснала за 118%. Извор: CNN Business

Исто така, како што сметаат американските аналитичари, неодамнешниот раст на берзите може да се припише како резултат на победата на Бајден, затоа што инвеститорите веруваат дека неговата администрација ќе потроши уште повеќе пари за стимулирање на економијата. Индексите пораснаа за 15% од изборниот ден наваму, што е најдобар пост – изборен пазарен перформанс во модерната историја, според CFRA Research.

За волја на вистината, Бајден досега не стави некаков силен акцент врз берзите, како што тоа го правеше Трамп кога сакаше да истакне колку успешни се неговите економски политики.

„Заклучокот дека берзите растат е негово единствено мерило за тоа што се случува во економијата. Таму од кај што јас доаѓам, во Скрентон и Клејмонт, луѓето не живеат од берзата.“, рече Бајден во финалната предизборна дебата во октомври.

Како и да е, Волстрит ќе се соочи со предизвикот да се одржи овој моментум на пазарот. Последниов период многу аналитичари коментираат дека пазарните капитализации на многу компании, особено во технолошкиот сектор, се нереално високи.

„Многумина инвеститори се загрижени дека пазарот на акции премногу силно и премногу брзо закрепна од шоковите на пандемијата и знаци на ова претерување веќе се појавуваат во делови од финансискиот систем. Ова е разбирлива загриженост, со оглед на фактот дека закрепнувањето на акциите од март наваму беше навистина исклучително.“, вели Питер Опенхајмер од инвестициската банка Goldman Sachs за CNN Business.

Опенхајмер смета дека многу е веројатна корекција надолу од 10% во однос на скорешните пикови, но дека влегување во некаков нов „мечкин пазар“, оваа година е малку веројатно.

Тој додава дека сите очекуваат силен економски раст во 2021 како што ќе попушта пандемијата, како и поради невидениот до сега стимулативен пакет од многу држави.

На тој план на американско тло работите остануваат сепак неизвесни. Од една страна, шефот на Федералните резерви Џером Пауел истакна дека каматните стапки ќе останат на историски најниски нивоа во догледно  време, но судбината на стимулативниот пакет од 1,9 трилион долари што го најави Бајден ќе зависи од неговата способност да добие поддршка и од некои републиканци. Во моментално поларизираниот Вашингтон тоа ќе биде тешка задача.

економија2 дена ago

Алкалоид со поголеми приходи и добивка лани: компанијата стигна до 200 милиони евра вкупен обрт

банки3 дена ago

Комерцијална банка: Дезинформациите и конструкциите на Трифун Костовски против нас се плод на неговиот личен неуспех

економија2 дена ago

Адора и официјално го претстави првиот градежен проект во Србија

македонија5 дена ago

Заев: Очекувам Сашо Мијалков да биде пронајден и ставен во притвор

економија3 дена ago

Коста Петров: Ќе ги мотивираме големите компании да го помогнат развојот на стартапите

интервју20 часа ago

Суат Инан: И покрај пандемијата, со нашата силна структура и иновативни пристапи во 2020 година постигнавме раст од 57%

коментари20 часа ago

Марјан Петрески: Дивиденда, два слоја и ровер

економија20 часа ago

Македонската економија на среден и долг рок (5)

економија20 часа ago

Standard & Poor’s бара реформи за да го зголеми кредитниот рејтинг

економија20 часа ago

Антикризни мерки за збогум на корона – кризата