Connect with us

регион

Трговијата со криптовалути во Хрватска наскоро ќе ја надмине онаа на берзата

објавено

на

Во првите пет месеци од годинава, прометот на хрватската берза изнесувал 124 милиони евра, а во хрватските менувачници со криптовалути 115 милиони евра. Исто така, прометот во тие менувачници во само пет месеци е поголем одошто во последните две години.

Биткоинот во Хрватска е популарен исто како и акциите. Граѓаните на оваа земја годинава со криптовалути тргуваат подеднакво како и со акции на Загрепската берза, пишува Јутарњи лист. Прометите им се речиси порамнети. Ова не е изјава на некој крипто ентузијаст, сопственик на крипто менувачница или инвестициски советник склон кон поголем ризик, туку е заклучок на претседателот на ХАНФА, хрватската агенција за надзор над финансиските услуги во земјата, Анте Жигман. Шефот на регулаторот на хрватскиот пазар на капитал го изјавил тоа на конференцијата „Финтек – иновации, ризици и одговорност“, која што во Опатија ја организираа ХАНФА и Економскиот факултет во Риека.

Жигман навел дека во првите пет месеци од годинава, прометот на хрватската берза изнесувал 124 милиони евра, а во хрватските менувачници со криптовалути 115 милиони евра. Исто така, прометот во тие менувачници во само пет месеци е поголем одошто во последните две години.

„Се создава нов свет во којшто луѓето можат да го платат своето кафе со биткоин, каде што гледаме скршнување кон нови, дигитални видови на имот. Прометот на Загрепската берза и оној во крипто менувачниците е речиси еднаков по вредност, а нашата процена  е дека тие менувачници оваа година ќе имаат промет од преку 300 милиони евра.

Колку за споредба, според ХАНФА, вкупниот промет со акции на Загрепската берза во 2019 година изнесувал 360 милиони евра, а во 2020-та 380 милиони евра. Со темпото што го имаат во моментов, крипто менувачниците би можеле следната година и дај а надминат берзата, а тоа за ХАНФА би можел да биде голем предизвик,затоа што нејзината улога е да ги заштити вложувачите во различни класи на средства. Жегман затоа истакнува дека средствата во облик на криптовалути во моментов не се регулирани, а играчите во тој сегмент покажуваат значи на ширење на својот бизнис и надвор од Хрватска.

„Денес сме се’ уште во светот на стабилните парични текови, но вакви револуции, односно ваков раст на дигиталните средства би можел да донесе проблеми и затоа сме фокусирани на следењето на ризикот. Свесни сме дека многумина не сакаат да се знае за ризиците затоа што тоа им ја загрозува позицијата што ја изградиле“, вели Жигман.

Тој објаснува дека ХАНФА почнала да од први јануари минатата година да ги евидентира менувачниците со криптовалути и да ги надзира во сегментот на спречување на перењето пари. Жигман додава дека тоа е се’ уште далеку од регулацијата што ја имаат другите финансиски институции затоа што на крипто менувачниците не им се лиценцира управата и технологијата, ниту се надзира нивната работа.

економија2 дена ago

Поддршка за големите извозници: гаранција од Гарантен фонд до 50% од износот на кредитот за извоз преку Развојна банка

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

македонија4 дена ago

Македонија 60-та во свет од 110 држави рангирани според дигитален квалитет на животот

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

политика6 дена ago

Брима – Галуп: Ако денеска се одржат локалните избори, СДСМ би освоил 19,8%, а ВМРО-ДПМНЕ 17,7% од гласовите

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

start up6 дена ago

Соработка за развој на стартап заедницата: партнерство на Македонски Телеком и Стартап Македонија

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil