Connect with us

свет

Трка за никел на светските берзи, цената порасна за повеќе од 100%

објавено

на

Цената на никелот се зголеми повеќе од двојно неделава, и се искачи на 100.000 долари за тон. Лондонската берза за метали (LME), најголемиот светски пазар за фјучерси и опции за метали, одлучи во еден момент да го прекине тргувањето. Што е позадината на приказната?

Макроекономските тензии и немирите придонесоа берзанските стоки да се тргуваат многу повисоко и сме сведоци на брзорастечки цени на нафтата, природниот гас, пченицата и пченката. Меѓутоа, ако треба да издвоиме една берзанска стока која привлекува најголемо внимание на пазарите оваа недела, никелот би бил лидер.

Зголемувањето на цената на никелот трговците ја припишуваат на дупката на пазарот на метали поради Русија (Русија произведува 17% од никел од врвна класа).

Цената на никелот се зголеми повеќе од двојно, и се искачи на 100.000 долари за тон.

Ова ценовно дејство ја поттикна Лондонската берза за метали (LME), најголемиот светски пазар за фјучерси и опции за метали, да го прекине тргувањето. Одлуката на LME да го прекине тргувањето е вистинската приказна овде.

LME престана да тргува затоа што трговците со берзански стоки тврдат дека LME, која е во сопственост на Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd, требаше да ги заштити кинеските инвеститори кои беа со недостиг никел.

Tsingshan Holding Co., компанијата која е во центарот на вниманието во целиот овој хаос, наводно имала на хартија загуба од над 8 милијарди долари поради нејзиниот недостиг.

Берзата воведе „итни мерки“ кај голем број пазари за метали. Ова ни дава сигнали дека повторно се соочуваме со ситуација на берзите која не потсетува на тргувањето со акцијата на GameStop.

За да се зголеми бројот на паралели со Memestock Madness од 2021 година, LME наводно „ја откажа трговијата со никел“ што се одвиваше во период од осум часа. Извори со кои разговараше Wall Street Journal велат дека тие не биле во можност да ги продадат долгите позиции и дека не е јасно како тие ќе бидат запишани или затворени.

Откако тргувањето беше запрено, LME ја искористи можноста да ги расчисти своите книги од „значителни кратки позиции за да ја врати стабилноста на пазарот“. Сепак, консензусот е дека оние кои имале долги позиции и го поседувале никелот не биле во можност да го продадат, додека оние што отварале кратки позиции на металот биле спасени од берзата.

Со оглед на неодамнешниот извештај на Блумберг, се чини дека овие проблеми поврзани со металот нема ќе бидат решени наскоро. LME ја одложи физичката испорака на метали и исто така посочи дека „привремено ќе престане да ги објавува официјалните цени и цените на затварање на никелот“.

Кога пазарите повторно ќе се отворат, можеме сигурно да очекуваме дека ќе дојде до голем хаос и изненадувања.  Останува да го следиме пазарот и да видиме што следно ќе се случи.

Снежана Поповска
технички аналитичар

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки3 дена ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

свет6 дена ago

Пустината под вода

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?