Connect with us

свет

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

Преку 500 милиони туристи ја посетуваат Европа годишно

објавено

на

До 2025 година, според проценките на GlobalData, Франција треба да привлече повеќе од 93 милиони меѓународни туристи годишно, со што ќе ја зацврсти титулата како најпосетувана земја во светот.

Повеќе од 500 милиони туристи годишно ја посетуваат Европа, прашањето е само кои земји ќе ги изберат. Одговорот го дава аналитичката и консултантска компанија GlobalData, која објави годишен извештај по опсежни истражувања.

Компанијата GlobalData континуирано собира и анализира различни податоци со цел да создаде целосен, валиден и детален извештај на глобално ниво. Последниот извештај треба да даде одговор на прашањето кои две европски земји се борат за титулата најпосетувана дестинација во светот.

Франција често го заземаше првото место во текот на годините, а сега е подготвена  да си ја врати титулата најпосетувана земја во светот. Пред пандемијата, Франција беше најпосетувана земја во светот, привлекувајќи дури 88,1 милиони туристи во 2019 година, според GlobalData.

Шпанија го зазеде првото место во 2021 година, но Франција е на пат да ја престигне, откако прими 66,6 милиони меѓународни посетители во 2022 година. Заедно со Италија и Шпанија, Франција претставува значаен сегмент од растот на туризмот во Западна Европа.

Франција не е популарна само кај патниците од самата Европа, туку е популарна и кај посетителите од други земји, вклучувајќи ги Кина и САД. GlobalData известува дека бројот на меѓународни пристигнувања во Франција се очекува да расте со годишна стапка од 12,1% помеѓу 2022 и 2025 година.

До 2025 година, според проценките, Франција треба да привлече повеќе од 93 милиони меѓународни туристи, со што ќе ја зацврсти титулата како најпосетувана земја во светот.

Една од најголемите предности на Франција е транспортот. Патувањето меѓу големите градови е релативно лесно, особено поради развиениот железнички транспорт. Покрај тоа, Франција е добро поврзана со другите европски земји.

Шпанија е веднаш зад Франција на листата на најпосетувани земји во светот. Додека сите земји забележаа пад на бројот на посети за време на пандемијата, Шпанија успеа да ја победи Франција со 26,3 милиони посетители. До 2025 година, Шпанија се очекува да привлече над 89 милиони меѓународни посетители, што ќе ја направи втората најпосетувана земја во светот.

Двете земји имаат што да им понудат на посетителите. Тие се дефинирани со уникатни култури, кујни и знаменитости. Двете се исто така релативно големи, со разновидни и разновидни пејзажи и природа, и секоја има свое уникатно крајбрежје.

економија16 часа ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија1 ден ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании1 ден ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет1 ден ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион1 ден ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија1 ден ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија1 ден ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија1 ден ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал