Connect with us

свет

Фудбалот нема да го промени  Катар, ама Катар сигурно ќе го промени фудбалот

објавено

на

Досега најконтроверзното Светско првенство  во фудбал почна деновиве во Катар. Малата, но пребогата држава од Персискиот залив потроши многу пари да го добие (за ова се апсеа и функционери на ФИФА) и организира најдобриот Мундијал досега, како што претендира. Но, уште неистркалана  топката на првиот меч, бучавата околу тоа дали токму на Катар воопшто требало да му се даде организацијата  ја достигна својата кулминација. Загинати работници при градење на стадионите, репресивен шеријатски систем, кршење на човекови права… листата на поплаки за кредибилитетот на Катар да е домаќин на планетарен настан што промовира сосема други вредности, нема крај. И како капак на се’, домаќинот забрани точење на пиво на стадионите, на само два дена пред почетокот на првенството, иако претходно се беше согласил. Преседан! Фудбал без пиво е како риба без вода, велат разочараните навивачи. Како и да е, фудбалот тешко дека ќе го промени Катар, но дека после Катар фудбалот нема повеќе да биде ист, тоа е сигурно.

економија4 часа ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија5 дена ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија6 дена ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија6 дена ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија6 дена ago

Зелена иднина за секое дете

економија6 дена ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%