Connect with us

регион

Хрватски портал: Во јануари ќе ја добиете првата плата во евра. Тогаш ќе сфатите колку малку имате…

објавено

на

“Повеќето од вас ќе примат плата помала од социјалната помош во развиена западна земја. Ако сте некаков ценет стручњак во Хрватска, ќе примите плата на работник што извршува помошни активности во Германија. Ако сте исклучително успешен менаџер или научник – ќе бидете платени како германски шеф на складиште или шеф на смена во некаков маркет.”

“Дојде и таа вест – првата плата во јануари следната година ќе ја добиете во евра“, пишува  авторот Горан Војковиќ за еден од највлијателните хрватски портали Index.hr.

Вчерашното соопштение од Европската комисија дека “Хрватска ги задоволува конвергенциските критериуми“ е последното важно известување коешто требало да се донесе на хрватскиот пат кон еврото. Се’ понатаму е добро планиран и детално разработен процес, којшто треба да биде готов до јули годинава. Не се очекуваат повеќе никакви застои.

„Воведуваме евро. Од почетокот на септември цените ќе се изразуваат и во куни и во евра за да може да следите сака ли некој преминот да го искористи за тивки поскапувања. Од крајот на оваа календарска година куната оди во историјата, односно ќе се користи само уште некоја преодна седмица. Првата плата или пензија во евра ќе ја добиете во јануари. И тоа ќе биде моментот на соочување со стварноста, со тоа колку всушност малку имате. Повеќето од вас ќе примат плата помала од социјалната помош во развиена западна земја. Ако сте некаков ценет стручњак во Хрватска, ќе примите плата на работник што извршува помошни активности во Германија. Ако сте исклучително успешен менаџер или научник – ќе бидете платени како германски шеф на складиште или шеф на смена во некаков маркет. Дури и со дваесетина илјади куни (околу 2.700 eвра, н.з.), плата поголема од онаа на министрите, ќе земате помалку од квалитетен мајстор, готвач или просечен инженер во Германија или Холандија.“, вели Војковиќ.

Тој дава интересна забелешка дека Хрватите секогаш сакале да се споредуваат со полошите од нив, па износите изразени во куни некако пофино звучеле.

“Отсекогаш како народ сме сакале да се споредуваме со полошите. Дури и во она време на социјализмот сакавме да се споредуваме со Чесите или Унгарците и да се фалиме како ни е фино и добро. Тоа што цело време тука беа Германците, се возеа во Голфови и Мерцедеси, и се гостеа со јадрански јастози, додека вие во работничко одморалиште бевте среќни ако начекате малку месо и грашок – тоа го прескокнувавме. Не сакавме да се споредуваме ниту со Италијанците, со нивните Алфи и Ланчии, како и со фините ресторански сметки коишто како народ кој цени хедонизам знаат да ги направат. Многу години поминаа оттогаш, а во развојот не’ престигнаа  и Чесите, и Словаците, и Унгарците, па дури и Романците – сега е популарно да се споредуваме со Србија и со некои економски уште пожални. Постоењето на домашна валута ни помагаше во тој став дека сме некои и нешто – многу поубаво звучи 7.500 куни одошто 1.000 евра. Да не ги споменуваме пензиите. 3750 куни делува скромно, но 500 евра делува баш понижувачки. “

Авторот смета дека самиот факт што своите плати и трошоци, од цените на храна до оние на горивото ќе можат директно да ги споредуваат со оние во Словенија, Австрија, Германија или Италија значи многу.

“Значи дека точно ќе знаеме колку се цени нашиот труд овде, а колку таму, колкави се цените кај нас, а колку на други места, каде се цените коректни, а каде трговците сакаат да набиваат маржи. Нема повеќе да можеме да се самозалажуваме дека 10.000 куни е некоја супер фантастична плата – кога тоа не се ниту 1.500 евра, ниту плата на обичен работник без некои посебни вештини во западна држава. Колку и да не удри таа споредба на некој начин по глава – можеби е тоа најголем бенефит од воведувањето на еврото. Дури кога ќе сфатиме колку сме во суштина економски ниско, колку сите не’ престигнале, дури тогаш може да почнеме како народ да размислуваме што треба да направиме за да живееме подобро.“

свет5 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

свет4 дена ago

Пустината под вода

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават