Connect with us

свет

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

објавено

на

Според пакетот одобрен од швајцарските регулатори вчера, 19 март,  UBS ќе плати три милијарди швајцарски франци (околу три милијарди евра) за Credit Suisse  и ќе преземе 5,4 милијарди франци од неговите загуби.

Швајцарија  денеска влезе во нова ера откако најголемата тамошна банка UBS ја  купи проблематичната, втора по големина банка во земјата, Credit Suisse со помош на регулаторите и владата, поставувајќи прашања за нарушувањето на пазарната конкуренција и угледот на финансискиот сектор на глобално ниво. Според пакетот одобрен од швајцарските регулатори вчера, 19 март,  UBS ќе плати три милијарди швајцарски франци (околу три милијарди евра) за Credit Suisse  и ќе преземе 5,4 милијарди франци од неговите загуби.

Според податоците на швајцарската централна банка, средствата на двата системски важни кредитори на глобално ниво се за 40 отсто поголеми од швајцарскиот БДП. Здружението на вработени во UBS, пак, бара отпуштањата да се сведат на „апсолутен минимум“.

„Работните места на голем број луѓе се во прашање“, предупреди здружението, нагласувајќи го чувството на непријатност  во Швајцарија поради нејзиниот нарушен  статус на глобален финансиски центар.

Претставникот на швајцарската Зелена партија, Герхард Андреј, изјави дека Credit Suisse е „исклучително воочлива  институција“, па Швајцарија „како земја сега е во многу тешка ситуација“. Некои изразија загриженост поради  доминантната позиција на UBS.

“Зомбијата ги нема, доаѓа чудовиштето“

Тобијас Страуман, професор по економска историја на Универзитетот во Цирих, рече дека е „зачудувачки“ што властите не донеле посебни одредби за да се обезбеди фер конкуренција. Шокирани од развојот на настаните се и швајцарските медиуми.

„Зомбијата  повеќе ги нема, ни доаѓа чудовиштето“, гласи насловот на коментарот во угледниот дневен весник Neue Zuercher Zeitungu (NZZ), кој често ги одразува ставовите на естаблишментот. „Пред неколку месеци никој не би помислил дека Credit Suisse ќе пропадне. Сепак, тоа не се случи случајно“, пишува коментаторот на NZZ, обвинувајќи ја банката за ароганција и гордост.

„Пазарната капитализација на швајцарската банка изнесуваше 100 милијарди швајцарски франци во 2007 година, од кои само седум милијарди франци останаа минатиот петок“, се вели во коментарот.

„Вредноста е уништена во огромна мера, а одговорни се менаџерите кои лесно ги потценуваа ризиците и немоќните членови на управниот одбор кои често не контролираа што се случува“, посочува весникот.

Коментаторот  зборува за „историски скандал“. „Федералната влада, финансискиот регулатор и централната банка му дозволија на UBS да ги ‘одере’“, пишува весникот.

„Новата мега банка ќе биде добитник, додека даночните обврзници, клиентите и вработените ќе загубат“, заклучува NZZ во уводникот, предвидувајќи затворање на голем број работни места.

македонија8 часа ago

Анѓушев: Нема никаква основа за ограничување на мојот влез во САД, одлуката ќе ја обжалам

македонија10 часа ago

Кочо Анѓушев се најде на „црната листа“ на САД

македонија2 дена ago

Една година стратешко партнерство на Алкалоид и СОС Детско село

банки4 дена ago

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

македонија5 дена ago

Искористете ја лимитираната можност и уживајте во убавините на сончевата јужна страна на „Гранд Ривер“!

свет5 дена ago

Активностите за спојувања и преземања на најниско ниво од 2014 година наваму

македонија5 дена ago

Од земјата на виното и ракијата, првиот македонски џин тргна во поход да го освои светот

свет5 дена ago

Придонесот на нобеловката Голдин во разбирањето на улогата на жените на пазарот на труд

економија5 дена ago

Анѓушев: Потребно е обединување на бизнисите, силни партнерства и градење кадри!

интервју5 дена ago

м-р Елеонора Згоњанин – Петровиќ: Потребен е поголем општествен поттик за јакнење на женското лидерство

интервју5 дена ago

Кристина Камчева – Стојческа: Женското лидерство во подем – тие умеат како да создадат тим од доверба

македонија5 дена ago

Од земјата на виното и ракијата, првиот македонски џин тргна во поход да го освои светот

интервју5 дена ago

м-р Елеонора Згоњанин – Петровиќ: Потребен е поголем општествен поттик за јакнење на женското лидерство

интервју5 дена ago

Јелена Спасова: Се бориме занаетчиите да го добијат заслужениот статус во македонската економија

интервју5 дена ago

Родовата еднаквост, инклузивностa и еднаквите можности се темели на нашата корпоративна култура

свет5 дена ago

Придонесот на нобеловката Голдин во разбирањето на улогата на жените на пазарот на труд

свет5 дена ago

Активностите за спојувања и преземања на најниско ниво од 2014 година наваму

македонија5 дена ago

Искористете ја лимитираната можност и уживајте во убавините на сончевата јужна страна на „Гранд Ривер“!

економија5 дена ago

Повеќе жени во тимот, повеќе профит

македонија1 недела ago

Реализирани повеќе заеднички хуманитарни активности на „Алкалоид“ и на Црвен крст на Град Скопје