Connect with us

економија

Штандот на БРАКО привлечен за учениците заинтересирани за учење преку работа

објавено

на

Во  БРАКО се спроведува дуално образование за техничари за индустриска мехатроника ,техничари за производно машинство и заварувачи.

БРАКО учествуваше на Отворениот ден на средното техничко училиште „Коле Неделковски“ во Велес, во пресрет на уписните рокови на новата генерација ученици.

На штандот на БРАКО младите ученици можеа да добијат информација како и на кој начин практично ќе учат за својата струка во рамките на фабриките во склоп на БРАКО, кој е една од компаниите партнери  каде се реализира практична настава и учење преку работа, во рамките на програмата за Дуално образование.

“Во  БРАКО се спроведува дуално образование за техничари за индустриска мехатроника ,техничари за производно машинство и заварувачи. Ние сме современа компанија која располага со  современа технологија и со комбинирање на теоријата од училиште и праксата во фабрика, создаваме вешт и стручен млад кадар, кој подготвено ќе се вклучи во производствените процеси на работното место кога ќе дојде денот за тоа“ – вели Олгица Минова, сертифициран ментор за „Дуално образование“ во БРАКО.

Преку овој проект, Делегацијата на германското стопанство овозможи кај нас да се воведат елементи од германскиот модел на дуално стручно образование, според стандардите на Асоцијацијата на германските комори за индустрија и трговија (DIHK).

„Во јуни и јули ќе има завршен теоретски и практичен испит за професијата Техничар за производно машинство според германски стандарди и на учениците ќе им биде доставена нова стручна германска литература“ -вели Дејан Чуповски ,Координатор на програмата Skills experts од Делегацијата на германско стопанство.

економија1 ден ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал