Connect with us

свет

Што е ChatGPT за коjшто сите зборуваат?

Вештачка интелигенција

објавено

на

Компанијата OpenAI го претстави деновиве ChatGPT, четбот  со вештачка интелигенција способен да генерира импресивно детални текстови врз основа на само неколку клучни термини. Тоа е најновото издание на технологијата GPT (Generative Pre-Trained Transformer) што создава текст многу сличен на она што човекот може да го напише.

Пред десетина дена во Сан Франциско, компанијата OpenAI, ко-основана во 2015 година со инвеститори од Силиконската долина, вклучувајќи ги Илон Маск и Сем Алтман, го претстави ChatGPT, четбот (chatbot, дигитален асистент што може да комуницира со вас, н.з.)  со вештачка интелигенција способен да генерира импресивно детални текстови врз основа на само неколку клучни термини.

Тоа е најновото издание на технологијата GPT (Generative Pre-Trained Transformer) што создава текст многу сличен на она што човекот може да го напише.

Бидејќи ChatGPT може да пишува детални описи и одговори на сложени прашања, стихови, па дури и да пишува програмски кодови врз основа на куп информации достапни на Интернет, тој веќе е прогласен за голем конкурент на Google.

Пробавме да видиме како ChatGPT работи, па му поставивме прашање „Дали знаеш нешто за Македонија?“  Ни одговори дека “Македонија е земја во балканскиот регион на Европа, којашто стекнала независност од Југославија во 1991 година и е членка на Обединетите нации“. ChatGPT  знае и дека земјата е позната по својата богата историја, култура и природни убавини, вклучително езера, планини и национални паркови.

ChatGPT знае за Македонија

За само неколку дена, поради својата едноставност и точност на резултатите, ChatGPT го привлече вниманието на бројни корисници, технолошки ентузијасти и експерти. Со таков брз развој на вештачката интелигенција, со право се поставуваат прашањата дали системите како ChatGPT можат и дали на крајот ќе  ги заменат професиите кои зависат од создавањето содржина, а тука се на удар новинарите, па дури и програмерите. Загрижени се и професорите кои стравуваат дека студентите би можеле да ги злоупотребат таквите системи во нивните академски трудови.

Пробавме да видиме како ChatGPT работи, па му поставивме прашање „Дали знаеш нешто за Македонија?“.

Ни одговори дека “Македонија е земја во балканскиот регион на Европа, којашто стекнала независност од Југославија во 1991 година и е членка на Обединетите нации“. ChatGPT  знае и дека земјата е позната по својата богата историја, култура и природни убавини, вклучително езера, планини и национални паркови.

Но, кога станува збор за новинарството, на пример, на ChatGPT сè уште му недостасуваат нијанси, критичко размислување и етички вештини за донесување одлуки кои сè уште не можат да се генерираат со вештачка интелигенција.

Развојот допрва следи

Ко-основачите на OpenAI  сакаа овој четбот да му користи на човештвото, да функционира на принципот на материјали со отворен код (open source) и да работи како непрофитна организација. Судејќи според неодамнешниот твит на Маск, ниту една од овие цели не е постигната досега, што на крајот и го оддалечи него од компанијата од којашто ја напушти управата во 2019 година.

Исто така, ко-основачите на компанијата  сакаа овој четбот да му користи на човештвото, да функционира на принципот на материјали со отворен код (open source) и да работи како непрофитна организација. Судејќи според неодамнешниот твит  на Маск, ниту една од овие цели не е постигната досега, што на крајот и го оддалечи од компанијата од којашто ја напушти управата во 2019 година.

Целта на OpenAI беше да создаде лесен за користење четбот и успеаја. Од компанијата, пак, признаваат дека четботот може да даде сосема погрешни одговори и дезинформации кои звучат уверливо, но се целосно неточни. Проблемот е што неговата сегашна информативна база не содржи податоци од 2022 година, туку заклучно со 2021. Како што правилно заклучи OpenAI, овие проблеми тешко се решаваат бидејќи идеалниот одговор на прашањето зависи од тоа „што знае системот, а не од она што го знае човекот“.

Но, како што објави The Guardian, Сем Алтман, кој е и извршен директор на OpenAI, изјавил дека ChatGPT е само „демо верзија“ на она што ќе стане возможно да се генерира со помош на вештачка интелигенција.

„Наскоро ќе можете да имате корисни асистенти кои ќе разговараат со вас, ќе одговараат на прашања и ќе даваат совети. Подоцна, ќе може да имате нешто што ќе  ги заврши задачите наместо вас. На крајот ќе можете да имате нешто што се  активира и открива ново знаење за вас“, објасни Алтман.

економија1 ден ago

РЕС го презеде снабдувањето со електрична енергија на 250 компании за само 10 месеци постоење

регион2 дена ago

SkyShowtime сервисот за стримување достапен и во Македонија од 14 февруари

економија2 дена ago

Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород

економија2 дена ago

За само неколку денови – повеќе од 4000 гласачи за најдобрите е-трговци во Македонија

македонија3 дена ago

„СОС Детско село“ доби 1,37 милиони денари собрани од продажбата на билети за настан организиран од РФМ

економија3 дена ago

Ковачевски: Работиме на тоа да нема поскапување на струјата, дури, во некои сегменти да има и поевтинување

македонија4 дена ago

Еко Логистик Сервис одбележа пет години работа на македонскиот пазар

македонија4 дена ago

“Година на нови можности“ – почна дводневната конференција во организација на Владата

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

македонија1 недела ago

Создадовме автентично винско туристичко доживување во радовишкиот крај!

свет1 недела ago

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

свет1 недела ago

Технолошките гиганти отпуштаат преку 50 илјади вработени

економија1 недела ago

Од специјалниот прилог „Брендови“: Како пандемијата и кризата ги променија бренд стратегиите?

интервју1 недела ago

Славица Кутиров: Со примена на новите сервиси и напредни технологии, дигиталната Царина станува реалност

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Теорија, пракса и понекое пророштво

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

регион1 недела ago

Во Хрватска пристигнуваат три светски хотелски брендови во исто време

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

технологии / компании1 недела ago

Амазон е највреден бренд на планетава, Дојче Телеком прв во  Европа