10 нови земји на црната даночна листа на ЕУ
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Вкупниот број на земји на црната листа е 15, а целосна контрола се врши на 92 земји.
taxheaveansЕвропската комисија вклучи 10 нови земји на црната листа на земји кои одбиваат да соработуваат со даночните власти. Според регулативата на ЕУ, контролните тела на земјите-членки мора да спроведат зголемен надзор и ревизија на фирми кои се занимаваат со овие земји и бараат да се поднесат посебни документи за трговците.
Меѓу новите земји на листата се Обединетите Арапски Емирати, Оман, Маршалски Острови, Барбадос, Аруба, Белизе, Бермуди, Фиџи, Вануату и Доминиканската Република.
Вкупниот број на земји на црната листа е 15, а целосна контрола се врши на 92 земји. Русија, Мексико и Аргентина исто така се на листата за следната година, објави Европската комисија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×