100-те најуспешни екс-ЈУ компании лани заработиле 100 милијарди евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Вкупните приходи остварени од 100-те најуспешни компании во регионот минатата година се околу 100 милијарди евра, а повеќе од една третина од овие приходи беа направени од компаниите на територијата на Србија, покажаа резултатите од истражувањето за проектот “100 најголеми во Србија”, кои заеднички ги реализира тимот на “Cube team” и ПКС.

eurosСпоред изјавата, 100-те најголеми компании во Србија генерираат вкупен приход од 34 милијарди евра, по што следат најдобрите компании од Словенија со 29 милијарди евра, па Хрватска со 24, во Босна и Херцеговина со 11 и во Црна Гора со 4 милијарди евра.

Според Cube team во првите десет компании во регионот, 60 отсто се со државен капитал, како ЕПС, НИС, Телеком Србија и Поштата на Србија.

Од повеќе од 439.000 активни претпријатија во Србија, 1.168 нивните деловни активности влијаат на развојот на пазарот и се претежно ориентирани кон создавање на нови производи.

Основна дејност за 398 компании е производство, одгледување и преработка, 180 компании се занимаваат со обезбедување на услуги, компјутерско програмирање на 30 компании, трговија на големо и мало 293 компании и други активности 267 компании.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×