Connect with us

свет

120 дена

објавено

на

Овој број на Капитал излегува на 24 јуни, точно четири месеци откако Русија ја нападна Украина, на 24 февруари, после упорно убедување на светот  дека нема да го стори тоа и дека претходните стравувања околу нејзината инвазија биле измислица и пропаганда на Западот. Според некои извештаи на меѓународните организации, во овие изминати 120 дена војната во Украина предизвика преку 4.000 цивилни жртви, иако точната бројка тешко може да се утврди и веројатно е многу поголема. За неброените жртви меѓу војниците и на двете страни, подобро и да не спомнуваме. Оваа безумна војна предизвика и масовни уништувања на инфраструктурата, станбени и деловни објекти во Украина, што ќе ја врати економијата на земјата со години, ако не и децении назад во времето. Последиците пак, по светскиот мир, безбедност и економија, ги чувствуваме сите секојдневно – цените на храната, енергенсите и многу други производи вртоглаво растат од ден на ден. Овие две дечиња на фотографијата, снимени во украинскиот град Бородјанка како се лулаат во паркчето спроти разрушена од гранатирање зграда, веројатно е една од ретките сцени на „нормалност“ што може да се види во земјата во моментов, своевидна надеж дека радоста на животот ќе го победи на крајот злото на уништувањето.

свет9 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет4 дена ago

Пустината под вода

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција