14 златни правила за политичарите од Ванхауте
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Посредникот во преговорите меѓу четирите партии, Питер Ванхауте денес на социјалната мрежа Fаcebook објави 14 правила кој тој ги нарече „златни“ за политичарите. Еве што бара тој од нив:

pv

1. Земете си време да ги научете овие правила напамет

2. Кажувајте ја вистината – секогаш и секаде

3. Никогаш не заборавајте: граѓаните имаат право да знаат сѐ.

4. Исто и медиумите.

5. Не ги земајте парите за дома: тие им припаѓаат на граѓаните!

6. Не ветувајте нешто ако не можете да го исполнете!

7. Научете да губите во дискусиите и на изборите!

8. Прифатете дека НВО секторот знаe 100 пати повеќе од тоа што вие некогаш ќе занете, затоа потрпете се на нив како на прв извор на знаење.

9. Служете им на луѓето, не дозволувајте тие да ви служат вам!

10. Преземете одговорност за вашите грешки.

11. Возете се со велосипед секој ден и слушајте ги луѓето.

12. Критикувајте ги аргументите, никогаш луѓето!

13. Запомнете за што е политиката: да прави разлика во животот на граѓаните, не за вас!

14. Не заборавајте: има живот и после политиката!

3 thoughts on “14 златни правила за политичарите од Ванхауте

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×