15 разлики меѓу успешните и неуспешните луѓе
Објавено на од во lifestyle

Успехот во животот е многу суптилна работа. Со цел да го постигнете тоа мора да биде поиздржливи, да имате позитивен став и способност да бидете отворени спрема другите.

Сајтот BrightSide состави водич кој ќе ви помогне да разберете по што точно успешните луѓе се разликуваат од неуспешните. Еве каде е разликата:

uspesni_neuspesni

Успешните: Знаат како да простат.

Неуспешните: Даваат забелешки.

 

Успешните: Живеат за моментот.

Неуспешните: Живеат во минатотo.

 

Успешните: Преземаат одговорност за своите грешки.

Неуспешните: Ги обвинуваат другите.

 

Успешните: Споделуваат информации.

Неуспешните: Чуваат тајни.

 

Успешните: Споделуваат позитивна енергија.

Неуспешните: Шират негативни чувства.

 

Успешните: Зборуваат за идеи.

Неуспешните: Ги оговараат другите.

 

Успешните: Ја прославуваат победата со останатите.

Неуспешните: Ги преземаат заслугите само за себе.

 

Успешните: Секогаш се подготвени за промени.

Неуспешните: Се плашат од промени.

 

Успешните: Се надеваат дека сите ќе успеат.

Неуспешните: Потајно се надеваат на туѓ неуспех.

 

Успешните: Ги земаат обѕир другите гледишта.

Неуспешните: Ги гледаат работите само од своја перспектива.

 

Успешните: Си поставуваат цели.

Неуспешните: Не си поставуваат цели.

 

Успешните: Знаат што сакаат.

Неуспешните: Не знаат што сакаат.

 

Успешните: Секогаш учат.

Неуспешните: Мислат дека веќе знаат сѐ.

 

Успешните: Читаат книги.

Неуспешните: Гледаат само ТВ.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×