2.908 работни дозволи издадени на странци во БиХ, регионот се бори со недостаток на работна сила
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според податоците на Агенцијата за труд и вработување во БиХ, според кои 2.908 дозволи за работа биле издадени минатата година во БиХ, што е за 315 повеќе од една година порано.
radnik„Од овој број, 1.848 се издадени во Федерацијата на Босна и Херцеговина, 920 во Република Српска и 140 дозволи за работа во округот Брчко во БиХ“, се вели во извештајот на Агенцијата.
Работните дозволи ги издаваат надлежните служби и службите за вработување.
Службата за вработување во РС соопшти дека во првите шест месеци од оваа година им биле издадени 575 одобренија за работа на странски државјани, додека во Федералната служба за вработување рекоа дека не биле во можност ги достават бараните податоци поради софтверски проблем.
Според Агенцијата, повеќето лиценци биле издадени минатата година во областа на трговијата на големо и мало, поправка на моторни возила и мотоцикли, 667 лиценци.
„Следи и  бизнисот со недвижнини за кој се издадени 356, додека издадени се 268 работни дозволи за преработувачката индустрија“, се вели во извештајот.
Во категоријата други услужни активности, издадени се 237 лиценци за работа, 224 за уметност, забава и рекреација и 207 за образование.
Според овие податоци, најголем дел од дозволите за работа биле издадени на српски државјани, 733, додека 331 биле издадени на турски државјани.
„Дадени се 170 одобренија за работа на хрватските граѓани и 147 на кинеските граѓани“, велат од Агенцијата.
Она што е особено интересно е дека се издадени 54 дозволи на германски државјани, 24 на австриски државјани и 42 на државјани на САД.
„Издадени се 385 лиценци на граѓани од други земји, 45 лиценци на граѓани на Руската Федерација, а 110 се издадени на Италијанци“, се вели во извештајот.
Работниците кои имаат лиценца вклучуваат државјани на Либија, Сирија, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Катар, Јордан и други земји.
Во однос на квалификациската структура, повеќето лиценци се издадени на странски државјани со виша стручна спрема, 1.393 лиценци, додека не се издадени лиценци за лица со универзитетско образование.
Драгутин Скребиќ, претседател на Здружението на работодавци во РС, рече дека има дефинитивно потреба да се најде решение за недостигот на работна сила во областа.
„Мора да бараме алтернатива ако продолжи ова заминување на луѓето. Како прво, треба да ги искористиме сите можни ресурси за да ја задржиме нашата работна сила во овие области и неопходно е да се создаде подобро деловно опкружување, а доколку се појави таков недостиг на работна сила, сигурно ќе мора да се прибегнеме кон некои други решенија “, рече Шкребиќ.
Тој потсети дека во РС недостасуваат  возачи, но исто така и работници со метали, како и здравствени работници.
Саша Тривиќ, потпретседател на Сојузот на здруженија на работодавачи на РС, смета дека платите во овие области не се такви што привлекуваат значителен број странски работници.
„Само преку раст на платите во иднина може да се очекува дека повеќе странци ќе дојдат тука“, истакнува Тривиќ.
Аднан Смаилбеговиќ, претседател на Федерацијата на работодавци на ФБиХ, истакна дека БиХ ќе мора да се обиде да увезува работна сила за да надомести за недостигот на работници.
„Она што се случува со нас во моментов е еднонасочен процес и ќе ни недостасува работна сила за да ја развива економијата. Работодавците веќе остварија средба со Агенцијата за труд и вработување во БиХ за тоа како да се либерализира процесот на лиценцирање “, рече Смаилбеговиќ и додаде дека се потребни околу половина година за да се добие работна дозвола за странец во БиХ, а самата постапка е  комплицирана, нагласи тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×