Connect with us

економија

22. Годишна конференција на Македонската берза ќе се одржи на 26 и 27 септември во Охрид

објавено

на

Теми за дискусија ќе бидат досегашните движења на финансиските пазари во земјава и светот во 2023 година и перспективите за понатаму, како и поврзаноста на дигитализацијата, вештачката интелигенција и финансиските услуги.

На 26 и 27 септември во Охрид, ќе се одржи 22-та Годишна конференција на Македонската берза – традиционален настан на којшто се собираат професионалци од сферата на пазарите на капитал, како и претставници на надлежните институции и регулаторни тела од финансискиот пазар од Македонија, регионот и пошироко.

Годинава, конференцијата ќе донесе два главни панели и неколку презентации на успешни проекти врзани за развојот на пазарите на капитал. Теми за дискусија ќе бидат досегашните движења на финансиските пазари во земјава и светот во 2023 година и перспективите за понатаму, како и поврзаноста на дигитализацијата, вештачката интелигенција и финансиските услуги.

Дискутанти на панелите, како и останати говорници ќе бидат топ менаџери од домашни и регионални банкарски институции, осигурителни компании, ИТ секторот, фондовската индустрија, итн. За тоа како понатаму може да се развива Македонската берза, презентација ќе одржи гостин од Bourse Consult LLP, Велика Британија, а околу успешните проекти на членките на Федерацијата на евро-азиски берзи (FEAS), ќе се обрати генералниот секретар на оваа организација. Конференцијата со своите воведни говори ќе ја отворат министерот за финансии. Фатмир Бесими, претседателката на КХВ, Нора Алити, и главниот извршен директор на Македонската берза, Иван Штериев.

Повеќе детали за конференцијата, учеството и регистрацијата, може да најдете на следниов линк.

економија3 часа ago

мајВорлд Интернешнл (myWorld) го назначи Радован Витошевиќ за главен извршен директор на компанијата

банки21 час ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

македонија3 дена ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки4 дена ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки4 дена ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

интервју4 дена ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

економија6 дена ago

Се возобнови Клубот на одговорни бизниси

start up2 недели ago

Шест препреки за стартапите во потрага по инвеститор

технологии / компании2 недели ago

Вештачката интелигенција носи нови промени

регион2 недели ago

ЕУ го избегна првиот куршум од Путин, но сè уште е жедна за евтин гас