26 банкари и инвеститори во Исланд добија затворска казна заради колапс на банкарски сектор
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Со последната одлука на Врховниот суд на Исланд и окружниот суд во Рејкјавик, изречени се затворски казни на тројца менаџери од банката Landsbank и банката Kaupping, како и на еден инвеститор, објавува Iceland Magazine, пренесува српски Бизлајф.

Ваквите затворски казни се поради улога во финансиската криза и колапс во банкарскиот сектор, а како што наведува магазинот до сега се осудени вкупно 26 банкари и инвеститори во Исланд на вкупно 76 години затвор.

Инаку, како и речиси сите земји и Исланд се здоби со тежок удар поради финансиската криза, но денес оваа земја е на патот на сигурно заздравување, а како што пишува и Меѓународниот монетарен фонд, заздравувањето на оваа земја е постигнато без загрозување на јавниот систем за здравје и школување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×