29 обвинети во аферата Агрокор
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Хрватското државно обвинителство поднесе први обвиненија во аферата „Агрокор“ против 29 лица, вклучително и директори на 13 компании кои беа снабдувачи на концернот.

cdecСпоред хрватски медиуми, обвинетите се товарат за фалсификување службени и деловни документи.

Тоа е исходот од делот од аферата што се однесува на меници поради што истрагата беше покрената на почетокот на годината.

Меѓу обвинетите се одговорни лица во компаниите Франк, Краш и Граноли.

Обвинителството наведува дека од 4 јануари 2010 година до 28 март 2017 година, обвинетите директори, во име на нивните компании, потпишувале меници што ги издавале на компании од концернот Агрокор.

Во мениците било лажно наведено дека се издадени за вредност на примени стоки со што како што се наведува во обвинението, директорите биле запознати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×