3D Secure безбедност при интернет плаќање и за македонските корисници
Објавено на од во hi-tech & business
Процесорот за картички во Македонија, Касис АД Скопје, почнувајќи од Март 2017 година, за прв пат на своите клиенти ќе им овозможи пристап до 3D Secure протоколот, со кој се обезбедува највисоко ниво на сигурност – заштита при плаќање со картички на интернет. 
3d-secure-1030x367

 

 

 

 

 

“За граѓаните на Македонија, интернeтот освен со својата основна функција, да обезбеди брза информација на корисниците, се’ повеќе доминира и со функцијата ‘Глобален пазар’ на кој граѓаните ги плаќаат услугите или ги купуваат производите. Ако купувањето на интернет го овозможивме многу одамна, се наметна потребата да ја преземеме и грижата за безбедноста и сигурноста. Долгогодишното присуство на македонскиот финансиски пазар во   и пошироко, ни создава обврска континуирано да создаваме најдобра услуга за нашите клиенти. Поседувањето на меѓународните сертификати  ‘Verified by Visa’ и ‘Mastercard SecureCode’ се потврда за таа определба. Отсега и 3D Secure протоколот станува достапен и за картичките од меѓународните картични организации MasterCard, Visa, а издадени од банките – наши клиенти”, изјави претседателот на Управниот одбор и извршен директор,  Биљана Доновска – Гечева.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×