5 стартапи кои го менуваат патувањето и туризмот
Објавено на од во hi-tech & business

Со мобилен интернет и телефон во рака патувањето никогаш не било полесно – дали преку олеснување на процесот на чекирање, или на можностите за планирање на целото патување. По се’ изгледа дека иновациите во туристичката индустрија се развиваат и тешко дека ќе запрат наскоро.

British Airways и Founders Forum организираат настан за стартапи, кој го сочинуваат иновативни технолошки решенија и услуги во секторот, кои имаат потенцијал да го трансформира патувањето во искуство.

Од сите поднесени апликација, 12 се избрани да ги презентираат своите идеи пред жири. И првите пет од нив стигнаа до полуфиналето. Еве повеќе за нив.

1. Pruvo

pruvoЦелта на Првово е да ви заштеди пари дури и откако ќе резервирате хотелска соба. Човекот кој резервирал ја испраќа резервацијата направена преку е-пошта до апликацијата, и почнува да ја следи цената низ целиот свет и дали ќе падне. Ако ова се случи, Pruvo го известува корисникот и може да го откаже првичната и да направи нова, поевтина резервација.

2.Tribd

tribdTribd ги поврзува соло-патниците кои бараат авантуристички спортови за да се поврзат со истомислениците. Идејата е да им помогне на луѓето да најдат компанија за да ја планираат својата авантура заедно.

3. Pluto

plutoОваа апликација за осигурување е наменета за миленијалци, за кои овие постапки се досадни. Апликацијата им овозможува прилагодена политика на осигурување. Една фунта од цената на секоја направена полиса оди во добротворна организација која работи на намалување на негативното влијание на туризмот врз животната средина и локалните заедници.

4.Reynolds Aero

reunolds aeroСтартапот работи во полето на дизајнот и производството на беспилотни летала. Нивниот прв производ е R500 – 50-килограмски турбо-авионски мотор за авион со погон на MTOW, кој придонесува за намалување на потрошувачката на гориво.

5.Winding tree

winding treeWinding tree користи блокчејн технологија на екосистеми со отворен код, која служи за попис на хотели и авиокомпании. Во моментов, на пејзажот доминираат платформи како Expedias и Booking.com, што им отежнува на новите компании да влезат на пазарот. Winding tree е децентрализиран систем кој им овозможува на компаниите директно да управуваат со нивната дистрибуција, со што се избегнуваат посредници.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×