6,3 милиони денари за шест нови хибридни автомобили за градската администрација
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Град Скопје за потребите на градската администрација набави шест нови хибридни автомобили од марката „тојота јарис“ во вкупен износ од 6,3 милиони денари со вклучен ДДВ.
grad-skopje-222327Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека со тоа се обновува застарениот возен парк на градската администрација.
„Последната набавка на возила била изведена во 2012 година кога биле набавени „форд фиеста“ дизел, што не се еколошки возила. Емисијата на ЦО2 кај хибридите што ги набави Градот се околу 4,8 g/km, а потрошувачката е 3,7 литри за 100 километри со што ќе се прават и посериозни заштеди, особено во делот на одржувањето на возниот парк на Градот“, рече Шилегов, додавајќи дека возилата што се набавени се со шестгодишна гаранција.
Шилегов најави дека додека ја предводи градската администрација, возилата што ќе се купуваат за нивните потреби ќе бидат на хибриден или на електричен погон. Посочи дека нивната намера е кон граѓаните да ја упатат пораката дека мора да ја заштитуваме животната средина и да се намали аерозагадувањето во Скопје…
На новинарско прашање дали ќе продолжат да ги користат старите, нееколошки автомобили, Шилегов рече дека дел од нив нема да користат, а дел ќе дадат на лицитација или на други градски институции.
„Ќе се трудам Градот да има што е можно поеколошко поведение во однос на возниот парк“, рече Шилегов.
Најави дека ќе продолжат субвенциите за електрични тротинети и додаде оти и тој од време на време го користи неговиот електричен тротинет. Додаде дека понатаму и за потребите на градската администрација ќе обезбедат електрични тротинети, како за кратките реалции што ги имаат комуналните редари, инспекторите и другиот дел од администрацијата.
Прашан за искршените канти за отпад низ централното градско подрачје, Шилегов рече дека се набавени нови канти, се чекаат и возилата, новите контејнери и новите „чистачки“.
„Сите канти за џебен отпад не се во ингеренција на Градот Скопје. Град Скопје има 1.970 канти за отпад во оптег, што се наша одговорност. Ние имаме купено нови 950 така што ќе го дуплираме бројот на кантите за џебен отпад се со цел да овозможиме што е можно поголема хигиена на јавниот простор“, рече Шилегов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×