Connect with us

економија

86% од директорите низ цел свет очекуваат рецесија во следните 12 месеци

објавено

на

Повеќе од половина од анкетираните бизнис лидери или 58% сметаат дека рецесијата ќе биде „блага и кратка“, вели истражувањето на KPMG.

Околу 86% од анкетираните извршни директори низ цел свет очекуваат рецесија во нивниот регион во следните 12 месеци, покажува новото истражување на глобалната консултантска компанија  KPMG. Повеќе од половина од анкетираните бизнис лидери или 58% сметаат дека рецесијата ќе биде „блага и кратка“.

Сепак, повеќето од 1.300 извршни директори анкетирани од KPMG меѓу јули и август рекле дека на нивните бизниси би можело да им биде тешко да закрепнат  од пандемијата доколку има повеќе нарушувања, како што е рецесијата.

Малку надеж дава фактот што извршните директори биле нешто пооптимистични отколку на почетокот на годината и рекле дека очекуваат раст во следните три години.

KPMG  соопшти дека извршните директори ширум светот се исто така загрижени околу исцрпеноста на компаниите од  пандемијата, покрај рецесијата и ефектите од зголемувањето на каматните стапки врз економијата.

Покрај непосредните проблеми како рецесија, бизнис лидерите велат дека сè уште се под притисок да ги исполнат своите пошироки социјални одговорности бидејќи јавноста внимателно ги разгледува нивните корпоративни цели и одговорностите за животната средина, социјалните аспекти и управувањето (ESG).

Со тоа што економијата се уште е во лоша состојба, сепак постојат знаци дека трендот “Great Resignation”, масовното заминување на вработените во САД и западна Европа,  би можел да забавува. На пример, 39% од извршните директори веќе ги замрзнале новите вработувања, а 46% размислуваат за отпуштање работници во следните 6 месеци. Но, изгледите за следните три години се попозитивни, само 9 отсто очекуваат дополнителен пад на бројот на вработени.

Извршните директори сè уште даваат висок приоритет на дигиталната трансформација, иако во моментов има многу неизвесност. Сепак, 40% од бизнисите ги ставиле своите планови за дигитална трансформација на стендбај, а уште 37% планираат да го сторат истото во следните 6 месеци.

Во период од три години, повеќе од една четвртина од испитаниците мислат дека унапредувањето на дигитализацијата и деловното поврзување е исто така важно за исполнување на целите за раст. Седумдесет и четири проценти исто така се согласуваат дека стратешките инвестиции на нивната компанија во дигитализација  и ESG се нераскинливо поврзани.

економија1 час ago

Diners Club Македонија добива ексклузивни франшизни права за 4 нови пазари

банки3 часа ago

3,5% каматна стапка – повеќе за Вас со депозитите од УНИБанка

свет6 часа ago

Спречен обид за државен удар во Германија, уапсени 25 десничарски ектремисти

економија6 часа ago

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

lifestyle1 ден ago

Кога времето го мери Omega, стрелките неизбежно креираат безвременска поезија

интервју1 ден ago

“Неопасен отпад што може безбедно да се преработи како суровина може да се увезува”, вели Анастас Маженковски од Царинската управа

економија1 ден ago

Алкалоид пушти во употреба нова инвестиција од 720 илјади евра

регион2 дена ago

Во Македонија во училишта, во Хрватска во судови и шопинг молови: бран од дојави за поставени бомби ја потресува јавноста

економија2 дена ago

Рекордни 193 милиони евра за земјоделството во 2023

економија2 дена ago

Специјална едиција „Најголеми и најуспешни компании“ на Капитал

регион6 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

економија1 недела ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

македонија1 недела ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

македонија1 недела ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

свет1 недела ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

банки1 недела ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија1 недела ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

македонија1 недела ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

економија5 дена ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија1 недела ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар