9 начини како да станете подобар лидер
Објавено на од во lifestyle

1. Охрабрете ги вработени да не се согласуваат со вас.

Компаниите влегуваат во неволја кога сите се исплашени да ја кажат вистината пред надредените. Ако се што слушате е колку добро работите, тогаш тоа е знак на опасност“.

2. Не правете микроменаџмент. 
Дадете им одговорности на луѓето што се под вас, и потоа оставете ги сами да ја завршат работата. Добар дел од лидерството е да отстапите и да им дадете можност на другите. Добар лидер води од високите позиции па се до пониските.

3. Кога луѓето грешат, не уништувајте ги.
Но бидете сигурно дека тие ќе научат било каква лекција од нивните грешки.

4. Споредете. 
Развијте силни интерперсонални односи на работа, така што вработени ќе имаат поврзани со работата и она што го работат.

lider5. Секогаш сакајте повеќе да научите и да бидете љубопитни.
Преземајте ризици и прашувајте се: Што е она што не го знам, а треба да го знам? Како да го научам и да го тестирам тоа што ќе го научам во ситуација која и не е така сигурна или безбедна?

6. Познавајте се самите себе. 
Исто како што не можете да почнете програма за слабеење без да се качите на вага, вие мора да го почнете вашето патување преку тоа што ќе станете свесни за вистината за тоа кој сте вие. Ние најчесто сме најлошите оценувачи на нашето однесување. Еден од најголемите проблеми кои ги гледам е вистинско отсуство на самосвест. Извршните менаџери често не се свесни какви личности се тие, како и за луѓето и за влијанието кое го имаат на другите.

7. Бидете фокусирани до детали. 
Задржете се на една цел. Лидерите честопати се фокусираат на повеќе цели. Дајте си ја себе си најголемата шанса за победа преку развој на една работа. Подобро е да направите прогрес во една област отколку да направите мал прогрес или ниеден во пет цели.

8. Ослободете се од слабите менаџери. 
Од 60 топ менаџери во Континентал, јас веројатно би заменил 40 кои не се тимски играчи“, вели пензионираниот извршен директор Гордон Бетун. “Не толерирајте фактографија, оговарање или прима дони. Или сите победуваат, или никој не победува“.

9. Вежбајте вештини на лидерство на дневна основа.

Количината на вежба зависи од самите вас и од тоа ќе зависи и вашето подобрување. Тоа е исто како да учите виолина. Треба да ги научите партитурите, да вежбате секој ден за да креирате убава музика.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×