ABC News: Дури 57% од Американците се незадоволни од претседателските кандидати
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Над 50% од гласачите во САД се незадоволни од кандидатите за претседателските избори што ќе се одржат на 8 ноември – демократскиот, Хилари Клинтон, и републиканскиот, Доналд Трамп, покажува анкетата на ABC News и на Washington Post.

Конкретно, 57% од испитаниците не се задоволни од кандидатите, а на анкетата 35% рекле дека би сакале да гласаат за некој друг кандидат.

Сепак, Трамп и Клинтон, можат да се надеваат на поддршка за нив, зашто друга анкета вели дека Американците со 59% сметаат оти ако гласаат за некој трет кандидат, тоа би можело да резултира со победа на кандидатот кој им е помалку прифатлив.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×