Аџибадем се откажа од продавање на болниците во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Решението произлегува од подобрената економска постава во Турција и е продолжение на идејата за продажба на здравствениот бизнис, проценета на околу 200 милиони евра.
sitiklinikТурскиот главен акционер во една од двете големи приватни болнички синџири во Бугарија – “Аджибадем Сити клиник” се откажува од продажбата. Решението е малку неочекувано, бидејќи по септемврискиот почеток на договорот следуваше двоумење, но во февруари сепак Acibadem обезбеди за заинтересираните купувачи финансиски информации и предлог за бугарскиот бизнис, како и и обврзувачки понуди.
Сега објаснувањето за конечното прекинување на продажба е дека во Турција економската ситуација се подобрува и нема потреба од набавка на кеш преку продажна зделка. Одлуката е во согласност со малезискиот краен сопственик. Екипата на клиниките е известена преку соопштение, во кој се вели дека подобрувањето на факторите во турската финансиска стабилност и намалување монетарен ризик ги натерале сопствениците да ја преиспитаат својата одлука, да го запрат процесот на продажба и да ја задржат постојната структура.
Двете болници,  “Сити клиник” и “Токуда”, и другите единици од групата беше оценет на околу 200 милиони евра. Без да има конечни податоци, прелиминарните консолидирани приходи за 2018 година од околу 100 милиони. евра. Иако во почетна фаза, интерес имаше од италијанска болничка групација и неколку финансиски инвеститори.
Во моментов, а очигледно и во иднина, акционери во групата во холандското друштво Acibadem се турските сопственици со 62%, групата од бугарски акционери со 23%, а од 2017 година 15% од акциите се во сопственост на  Светска банка – Меѓународната Финансиска корпорација (ИФЦ).
Турската болничка група Аџибадем влезе во Бугарија во април 2016 година со договор за 125 милиони евра со кој ја стекна болница “Токуда”. Учеството на  акционерите од “Сити клиник” ги покри обврските кон банки и добавувачи на болниците. Во есента на 2018 година поради падот на турската лира од Аџибадем одлучија дека ќе  го продаваат својот бизнис во Бугарија и Македонија. Во меѓувреме, нивниот локален партнер беше уапсен во Македонија, и така беше можно да се продаде само бугарската единица.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×