Адрија ервејс поради недостиг на пари ги приземји авионите
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Словенечката авиокомпанија „Адриа ервејс“ објави дека ги прекинала сите летови планирани за денеска и утре поради немање пари, јавија локалните медиуми.
адриаСпоред соопштение од компанијата, управата на превозникот побарала четири милиони евра од Владата, но тие средства не биле одобрени.
„Одлуката за прекинување на летовите се должи на недостигот пари што и се потребни на авиокомпанијата за да продолжи да работи. Компанијата интензивно бара решение во соработка со потенцијален инвеститор. Целта е да се овозможи Адриа Ервејс повторно да лета“, велат од компанијата во извинување до патниците и партнерите.
Авиопревозникот некогаш беше државен, но е приватизиран во 2016 година и продаден на германскиот фонд 4К Инвест.
Оттогаш ги продале сите свои авиони и ги дале во закуп, но медиумите посочуваат дека долгот се зголемува кон добавувачите, а според некои извештаи таа сума изнесува дури 60 милиони евра.
Државата Словенија не може да го спаси тој превозник, но покажа подготвеност да ги измени законите што ќе овозможат субвенционирање на клучните патишта.
Аеродромот во Љубљана исто така соопшти дека има план за итни случаи, но се уште не откриле детали.
Според медиумите, со таа одлука погодени се стотици патници кои резервирале летови, а судбината на вработените во „Адриа ервејс“ е неизвесна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×