Ахмети: Фокусот освен на реформите и изборите, да се врати и на решавање на спорот за името
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Ahmeti„Фокусот на земјата, освен во системските реформи и одржувањето на изборите во април, треба да се врати во надминување на единствената пречка за членство во НАТО, решавање на спорот со името. Овој процес обезбедува стабилност, безбедност и траен мир, но истовремено влијае многу во меѓуетничките односи како столб на стабилноста. Одговорноста за овој процес кој се грижи за иднината на земјата треба заеднички да ја превземат политичките партии и да не ја користат за дневна политика“.

Ова го истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети за време на средбата со новоименуваниот амбасадор на Австрија во Македонија, Ренате Коблер, соопштуваат од ДУИ.

Лидерот Ахмети и амбасадорката Коблер разговараа околу политичката ситуација во земјата со посебен акцент за решавање на прашањето за името и спроведувањето на договорот од јуни.

Коментирајќи во врска со глобалните и регионалните случувања, Ахмети е убеден дека времето за дејствување е токму сега и побара меѓународната заедница силнода се ангажира, пишува во соопштението.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×